Ar terminu "tiesības" mēs ikdienā sastopamies ļoti bieži. Parasti mēs to izmantojam, lai pasvītrotu kādas iespējas, kuras piemīt vai arī nepiemīt kādai personai. Tiesības ir neizbēgams un nepieciešams tirgus ekonomikas pamatprincips. Bez tiesībām, tāpat kā bez valsts, valdošā šķira nespēs diktēt savu gribu masām. Tiesības dod iespēju nostiprināt valsts iekārtu, privātīpašuma neaizskaramību. Tās ir viens no valsts politikas realizēšanas līdzekļiem. Pētot tiesību avotus atklājam, ka tiesību šķiriskā nozīme feodālajā sabiedrībā nav nekas neparasts.
Par “Barbaru taisnībām” sauca agrīnā feodālā laikmeta juridiskās kodifikācijas. Vispazīstamākā no tām ir Saliešu likums – Lex Salica, kuru pieņēma franki; un tā senākā daļa attiecas uz V gs. (486-496.g.).
Kopā ar jauno reliģiju Krievijā sāk parādīties likumdošanas akti, Krievu taisnības likums izveidojās laika posmā no XI-XII.gs., tā sastāvā bija: Jaroslava taisnību (visvecākā) un Jaroslaviču taisnību (Jaroslava Gudrā dēlu). Jaroslava taisnība sevī ietver Īsās taisnības pirmos 18.pantus un pilnībā veltīts krimināla rakstura noziegumiem, visticamāk tas tika radīts laikā, kad Jaroslavs cīnījās par troni ar savu brāli Svjatopolku (1015-1019.g.). …