Procesors – saukts arī par CPU, ir galvenā PC komponente. Tās ir ’’smadzenes’’, kas kustina PC notiekošos procesus. Visi darbi, ko tu veic ar datoru ir tiešs vai netiešs procesora nopelns.
Patlaban procesoru tirgū ir trīs spēlētāji. PC veida datoriem procesorus ražo kompānijas AMD un «Intel». Savukārt kompānija «Apple» ar saviem «Mac» datoriem vienmēr bijusi kā alternatīva iepriekš minētajiem.
Lai sev iegādātos procesoru tas ir jāapskata no trim raksturlielumiem:
Pirmais - takts frekvence (GHz), kas apzīmē sarežģītu algoritmu soļu skaitu sekundē; protams, jo augstāks ir šis rādītājs, jo labāk.
Otrs ir tā otrā līmeņa kešatmiņas lielums, kas vairākumā gadījumu tiek apzīmēts ar KB. Tā ir kā pagaidu glabātava jeb datu buferis starp procesoru un operatīvo atmiņu. Vēlams, lai šis rādītājs būtu 512 KB vai vismaz 256 KB.
Trešais ir FSB (Front Side Bus), kas raksturo, kādā datu maģistrālē šis procesors strādās. FSB tiek mērīts MHz, un pamatplates datu maģistrāle parasti ir 800/533/400/333/266 MHz. AMD procesori diemžēl strādā tikai ar 266 un 333 MHz maģistrālēm. Savukārt procesori, kas strādā ar 400, 533 un 800 MHz FSB, pagaidām ir tikai «Intel» ražojumi. Jo augstāks ir šis rādītājs, jo ātrāk dati riņķo starp procesoru un atmiņu, taču galvenais raksturlielums ir paša procesora takts frekvence. …