Procesa dalībnieki – jēdziens, kas paredzēts likumā. Tie ir: apsūdzētais, aizdomās turamais, viņu aizstāvji un likumīgie pārstāvji, cietušais, civilprasītājs, civilatbildētājs un viņu pārstāvji, likumīgie pārstāvji.
Nosaukto subjektu uzskaitījums liecina, ka viņu intereses, piemēram, apsūdzētā un cietuša, civilprasītāja un civilatbildētāja, nesakrīt.
Bet līdz ar to šīm personām ir kopīgas būtiskas tiesību īpašības, kas apvieno tās un atdala no visiem citiem kriminālprocesa subjektiem.
Kopējās sastāv no:
katram no nosauktajiem subjektiem kriminālprocesā ir savas intereses (aizstāvama, pārstāvamās personas intereses) ir ieinteresēt notiktās krimināllietas iznākumā, atbilstoši viņa interesēm;
visiem viņiem ir tādas tiesības, kuru raksturs (celt lūgumu, sniegt pierādījumu u.c.) dod viņiem iespējas aktīvi aizstāvēt savas intereses personīgiem spēkiem, pie tam iedarbojoties uz krimināllietas gaitu un iznākumu;
viņiem ir jāpakļaujas izmeklēšanas un tiesas izmeklēšanas kārtībai.
Jēdziens “kriminālprocesa dalībnieki”, atspoguļojot katram no viņiem piemītošas tiesību īpatnības (augstāk minētās), raksturo subjektu procesuālo stāvokli, kas pēc likuma ir “kriminālprocesa dalībnieki”.
Dotais jēdziens ir diskutējams. Tā, virkne zinātnieku par procesa dalībniekiem atzīst visus kriminālprocesā piedalošos subjektus.…