IEVADS
Bakalaura darbs veltīts privāto notekūdeņu apsaimniekošanas situācijas un iespējamo risinājumu izpētei Latvijā.
Notekūdeņu pareiza apsaimniekošana ir aktuāls jautājums, jo neattīrītiem vai slikti attīrītiem notekūdeņiem nonākot ūdens vidē, mākslīgi tiek stimulēta eitrofikācija, kā rezultātā tiek veicināta ūdenstilpju aizaugšana un samazinās bioloģiskā daudzveidība. Samazinātā skābekļa daudzuma ūdenī ietekmē cieš zivju resursi, kā rezultātā veidojas arī negatīvas ekonomiskas sekas. Eitrofikācijas problēma attiecas kā uz visu Latvijas teritoriju, tā arī uz Baltijas jūru.
Izveidojot centralizētu kanalizācijas sistēmu, notekūdeņu attīrīšanā iespējams izmantot plašāku tehnoloģiju klāstu nekā tos attīrot individuāli, iedzīvotājiem tas ne vienmēr ir ekonomiski izdevīgi. Piemēram, ja objekts atrodas attālā lauku rajonā (viensēta, viesu nams, u.c.), pieslēgšanās centrālajai kanalizācijas sistēmai lielā attāluma dēļ ir ļoti dārga. Tādos gadījumos jāmeklē dažādi risinājumi privātai notekūdeņu attīrīšanai, pie tam jāņem vērā, ka jāievieš tehnoloģiski labākie risinājumi, kas nodrošina iespējami augstāku vides aizsardzības līmeni.
Bakalaura darba mērķi ir izprast vides prasībām atbilstošas notekūdeņu attīrīšanas pamatprincipus un tehnoloģijas, to nepieciešamību vides kvalitātes saglabāšanā, izpētīt privāto notekūdeņu apsaimniekošanu konkrētā Latvijas teritorijas daļā – noskaidrot kādas metodes tiek izmantotas un kādēļ tās izvēlētas konkrētajā situācijā, kā arī noskaidrot kādi ir iespējamie tehnoloģiskie risinājumi privāto notekūdeņu attīrīšanā Latvijā. Bakalaura darba noslēgumā paredzēts izvērtēt kādas privāto notekūdeņu apsaimniekošanas metodes ir visvairāk pielietotas un vai tās vienlaicīgi ir efektīvākās un piemērotākās Latvijas apstākļiem.
Lai sasniegtu mērķi, tika izvirzīti šādi darba uzdevumi:
• veikt literatūras avotu un interneta resursu analīzi par izvēlēto bakalaura darba tēmu;
• izvēlēties konkrētu apsekojamo teritoriju Latvijā un veikt iedzīvotāju anketēšanu, lai noskaidrotu kādas privāto notekūdeņu apsaimniekošanas metodes un kādēļ tiek izmantotas;
• izanalizēt pētījuma gaitā iegūtos datus un izdarīt secinājumus.
Mans ieguldījums bakalaura darba projekta rakstīšanā ir paveiktā daļa no bakalaura darba mērķa - izstrādāts literatūras apskats, radot izpratni par vispārīgiem ar notekūdeņu apsaimniekošanu jautājumiem, kā arī apskatīti iespējamie privāto notekūdeņu apsaimniekošanas risinājumi.
1. Literatūras apskats
1.1. Privāto notekūdeņu raksturojums
Privātie notekūdeņi ir sadzīves notekūdeņi, kas veidojas atsevišķās mājsaimniecībās un tos veido dažādi notekūdeņi, kas veidojas virtuvē, vannas istabā un nāk no veļas mazgāšanas mašīnas, kā arī jebkas, kas nejauši vai ar nolūku nonāk notekūdeņu novadcaurulēs. Fizikāli tiem raksturīga pelēka krāsa un vidēji stipra pelējuma smaka (http://www.atl.ec.gc.ca/epb/issues/wstewtr.html, 07.12.2009.)
…