Socializējoša ietekme ir daudzām ikdienas dzīves parādībām un notikumiem, kuru vērotājs vai līdzdalībnieks ir bērns vai pusaudzis. Tās ir brīvā laika aktivitātes ārpus ģimenes un skolas, atpūtas un izklaides veidi, kultūras, sporta, izglītojošie un citi pasākumi. (PUŠKAREVS, GOLUBEVA, 1999,12-13)
Tas kādā vidē un ar kādiem cilvēkiem kontaktējās bērns ir atkarīgs kādas tieksmes bērnam būs nākotnē. Ja bērns kontaktēsies ar cilvēkiem, kuri ikdienā lamājās, smēķē, lieto alkoholu, izturas ar necieņu pret sabiedrību, tad visticamāk, ka tad kad bērns izaugs, viņam būs tāda pat attieksme. Bērns ir apkārtējās sabiedrības spogulis, tāpēc nereti var redzēt kā bērns atdarina savu vecāku uzvedību.
Personības socializāciju noteicošie faktori ir ģimene, vienaudži un skola, lai bērna attīstība noritētu pilnvērtīgi bērnam ir jāļauj kontaktēties ar apkārtējiem cilvēkiem.
Secinājumi
1. Normālai bērna attīstībai ir ļoti svarīgi ievērot tam nepieciešamos nosacījumus- nodrošināt ar veselīgu pārtiku, veicināt fiziskās aktivitātes, sekot līdzi higiēnai un nodrošināt saskarsmi ar cilvēkiem.
2. Jo vairāk vecāki velta laiku savam bērnam, jo lielāka iespējamība, ka izaugot bērnam būs laba veselība un viņš pats sekos tai līdzi.
3. Viena nepareiza rīcība pret bērnu var atstāt pēdas uz visu mūžu, tāpēc ir svarīgi sekot līdzi bērna attīstībai un laicīgi novērst nevēlamas sekas.
…