Mūsdienās veiksmīgai tautsaimniecības un uzņēmējdarbības attīstības prognozēšanai un plānošanai, resursu efektīvai izmantošanai un aizsardzībai mūsu rīcībā jābūt objektīvai informācijai. Attiecībā uz nekustamajiem īpašumiem objektīvu informāciju sniedz nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēma (turpmāk – kadastra informācijas sistēma).
Kadastra informācijas sistēma sniedz nozīmīgu informāciju par zemi, kas tiek uzskatīta par deficītu dabas resursu. Tāpēc svarīgi ir iegūt apkopotas, aktuālas ziņas par zemes resursu sadalījuma faktisko stāvokli. Šajā nolūkā Valsts zemes dienests sagatavo Latvijas Republikas zemes pārskatu atbilstoši nekustamā īpašuma lietošanas mērķu grupām un zemes lietošanas veidiem.
Jebkurš Latvijas Republikas pagasts ir lauku apvidus mazākā administratīvi teritoriālā vienība, kura zināmā mērā saimnieciski un ekonomiski ir patstāvīga. No pašvaldības darbības lielā mērā atkarīgs pagasta saimnieciskās, kulturālās dzīves, kā arī ekonomiskais stāvoklis. Lai veicinātu attīstību pašvaldībai ir nepieciešamas ziņas par pagasta teritorijā esošiem resursiem un to apsaimniekotājiem, tāpēc zemes pārskats tiek veidots ne tikai pa pilsētām, novadiem, rajoniem un valsti kopumā, bet arī pa pagastiem.
Kursa darba mērķis ir sastādīt un izprast zemes pārskata sastādīšanas pamatnoteikumus, kā arī analizēt zemes pārskatu veidojošos, nekustamo īpašumu raksturojošos rādītājus. Zemes pārskatu esmu izvēlējies sastādīt par Preiļu rajona Aglonas pagasta teritoriju.…