Tēmas izvēle balstīta uz preču un pakalpojumu cenu krasajām pārmaiņām, kuras ietekmē lielāko daļu Latvijas iedzīvotāju, jo tā šobrīd ir aktuāla tēma gan valstij kopumā, gan katram tās iedzīvotājam. Preču un pakalpojumu cenu izmaiņas saistītas ar inflācijas lielo ietekmi uz tām. Inflācijas straujie tempi ir pārsnieguši visas pirms tam izvirzītās prognozes. Inflācijas rādītāji un cenu pieaugums janvārī sasniedza rekordu Latvijā – 15,8 %, kas savukārt rāda, ka ekonomiskās attīstības temps Latvijā turpina palēnināties.
Laikā, kad pasaule, arī Latvija, piedzīvo globalizāciju, konkurence ražošanā rodas ne tikai pašu valstī, bet jebkur pasaulē un tāpēc ārvalstu preču cenas nosaka arī vietējā tirgus preču cenas. Preču un pakalpojumu cenu izmaiņas var vērtēt un analizēt tikai kopsakarībā ar visiem makroekonomiskajiem procesiem valstī. 2007.gadā Latvijā bija vērojams ļoti straujš inflācijas pieauguma temps, ko raksturoja nepārtraukts cenu pieaugums gan precēm, gan pakalpojumiem. Taču tas nenozīmē, ka visas cenas pieauga vienlīdz strauji, jo inflācija pieaug, ja pieaug cenu vidējais līmenis. Inflāciju vienmēr rada naudas daudzuma pieaugums, taču tajā pat laikā nauda var zaudēt savu vērtību.
Inflāciju var sasaistīt ar cenu kāpumu, to vērtējot tikai ilgtermiņā. Pēdējo gadu laikā cenu izmaiņas patēriņa precēm ir daudzkārt svārstījušās - gan palielinājušās, gan samazinājušās, kopumā kāpjot lēnāk par kopējo inflāciju. Taču pakalpojumu cenu pieaugums ir aizvien progresējošs.
Preču un pakalpojumu cenu līmeni ietekmējošie faktori :
brīvā tirgus apstākļi;
darba algu pieaugums, ko veicina konkurence par darbaspēka piesaisti;
patēriņa kredītu pieaugums (negatīvs faktors, jo aizņemtā nauda netiek gūta no Latvijā ražoto preču un pakalpojumu realizācijas);
preču un pakalpojumu cenu izlīdzināšanās ar veco ES dalībvalstu cenām;
mazs tirgus un maza konkurence atsevišķās ražojošās nozarēs;
lata kurss attiecībā pret eiro.…