Ir sen zināma dzīves gudrība, ka nekas nav mūžīgs. Arī jebkura prece nav mūžīga. Par cik katrs ražotājs vēlas, lai viņa prece būtu apgrozībā pēc iespējas ilgāk, tad tam, zinot pašreizējo preces dzīves cikla stadiju, ir nepieciešams prognozēt un plānot turpmāko ražošanu un pārdošanu, kā arī labāk izstrādāt mārketinga stratēģiju un taktiku.
Produkts(prece, pakalpojums) ir viens no galvenajiem mārketinga elementiem, bieži saka: “Ja jums nav produkts, jums nav nekas. Nenodarbojieties ar neko, pirms neesat noskaidrojuši, vai jūsu produkts ir vajadzīgs.” Ir vispirms nepieciešams zināt ar kādiem produktiem uzņēmums darbojas, vai ar kādiem vajadzētu darboties un, lai uzņēmums pildītu savu misiju un sasniegtu ieplānoto mērķi. Nepieciešami produkti, kas sevī iemieso noteiktas pircējiem vajadzīgas īpašības un spēju konkurēt ar citu firmu līdzīgiem produktiem.
Produkts jāuzskata par dzīvu būtni, kas attīstās tāpat kā citi - ieņemšana, piedzimšana, brieduma laiks, vecums un nāve. Katra posma ilgumu ietekmē tirgus faktori, piemēram, jaunās parādīšanās un pircēju ieradumi.
Produkta vadīšanā ir vispirms jānoskaidro, kādu preci ražot vai pirkt un ko pārdot, respektīvi:
Ko un kad uzsākt ražot (veikt);
Ko, kad, kur ieviest tirgū;
Ko un kad racionalizēt un dažādot;
Ko un kad pārtraukt ražot (sniegt).
Šie iepriekš pieminētie četri posmi arī ir galvenie preces dzīves cikla posmi.
Ir diezgan grūti noteikt, kad sākas un kad beidzas katrs posms. Visām precēm dzīves cikla līkne nav vienāda, jo dažas preces no ieviešanas stadijas pāriet tieši uz brieduma stadiju, bet citas no brieduma stadijas pāriet atkārtotā augšanas stadijā. Atšķirīgi preču dzīves cikla modeļi ir saistāmi ar stilu, modi un tās untumiem un citiem faktoriem.…