Romānu „Mērnieku laiki” sarakstīja Reinis un Matīss Kaudzītes. Reinis apraksta vienu lapu pēc otras, bet Matīss tās visas izlasa, un labo vārdus - pat veselus teikumus. Abi brāļi prot saskatīt un novērtēt visu, kas notiek viņiem apkārt, un tieši tādēļ romāns ir guvis lielu atsaucību lasītāju vidū. Tas atspoguļo to ikdienišķo dzīvi, kas bija raksturīga 19.gs. beigās Latvijā.
Romānā aprakstīti Piebalgā dzīvojošie cilvēki - gan nabadzīgie, gan turīgie ļaudis. Reinis vienmēr jutās kā īsts laucinieks, viņš bieži domāja, kā labāk un taisnīgāk iekārtot laucinieku dzīves, jo tautai jābūt turīgai un izglītotai, lai spētu sevi aizstāvēt. Latvietim jābūt pašcieņai un pašapziņai.
Brāļi raksta rakstus dažādiem laikrakstiem, kas tiek vērtēti pretrunīgi. Vieniem rodas jautājums: „Kur tādi ērmi kā Švauksts un Pietuks redzēti?” Vēlāk rakstnieki apkopo visus avīzes rakstus romānā „Mērnieku laiki”. Jāpiebilst, ka romāna cena nebija astronomiska un to varēja nopirkt jebkurš, kurš to vēlējās. Avīzēs parādās romāna novērtējums: lai gan citi pret to izturas skeptiski, kopumā tas tiek novērtēts par smērā labu darbu. Jāpiemin, ka laikraksts „Balss” 1880.gada 31.decembrī ziņo, ka godalgojusi savus labākos līdzstrādniekus, arī R.Vidzemniekam (tā Reinis savus rakstus parakstījis) piešķirti 20 rubļi. Savukārt latviešu „Draugu” biedrība godalgo romānu „Mērnieku laiki”. „Mērnieku Laiki” bija, ir un būs populārs daiļdarbs Latvijā.
Mana referāta tēma ir „Prātnieka tēla raksturojums romānā „Mērnieku laiki””.…