Kad personas materiālās tiesības ir traucētas un viņai ir vajadzīga tiesas palīdzība un aizsardzība, viņa griežas tiesā, pieprasot šo palīdzību un aizsardzību. Tas tiek darīts ceļot tiesā prasību.
Latvijas Republikas Civilprocesa likuma (turpmāk tekstā LR CPL) 18. nodaļa reglamentē tos jautājumus, kas ir jāņem vērā ceļot prasību tiesā.
Pēc statistikas datiem, no 2002 gada septembra līdz 2003 gada oktobrim, Rīgas apgabaltiesā ir iesniegti 2435 prasības pieteikumi no kuriem 1984 ir izskatīti tiesā. Rīgas rajona tiesā savukārt, no 2002 gada novembra līdz 2003 gada oktobrim ir iesniegti 1761 prasības pieteikumi no kuriem tiesā ir izskatīti 1505. Šie dati parāda to, ka šī tēma ir svarīga, jo ceļot tiesā prasību, tas ne vienmēr nozīmē, ka tiks ierosināta un izskatīta civillieta un tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem -vai tiek pareizi uzrakstīts prasības pieteikums, vai tas ir piekritīgs attiecīgajai tiesai, vai ir pamats celt prasību u.c.
Šo studiju darbu rakstīt es izvēlējos tāpēc, ka jau kriminālprocesa studiju kursā, es rakstīju studiju darbu par krimināllietas ierosināšanas stadiju, kura ir pirmā šī procesa stadija. Ar prasības celšanu, civilprocesā ir līdzīgi. Tas ir pats sākums visam procesam, jo nekas nevar sākties bez prasības celšanas un prasības pieteikuma iesniegšanas tiesā.
Savā studiju darbā es apskatīšu prasības celšanas vēsturiskos aspektus, tās personas, kuras var celt prasību tiesā, prasību veidus, to kā prasības celšanu aplūko tagadējais civilprocesa likums, kā arī ieskatīšos kā tas tiek reglamentēts Anglijas un Krievijas Civilprocesos.…