Populācija ir vienas sugas dzīvo organismu kopa, kas ilgstoši apdzīvo noteiktu teritoriju.
Populācijas lielums ir tās kopējais īpatņu skaits. Saskaitīt visus populācijas indivīdus parasti nav iespējams, tāpēc to daudzumu novērtē aptuveni. Metodes, ar kurām novērtē populācijas lielumu, ir atkarīgas no sugas un nepieciešamās rezultātu precizitātes. Populācijas lielums pieaug, ja dzimstība pārsniedz mirstību vai imigrācija pārsniedz emigrāciju.
Vienas sugas populāciju sajaukšanos kavē dažādas barjeras: ģeogrāfiskās — kalni, upes, jūras, klimats, augsnes; bioloģiskās — dzīvniekiem, piemēram, ir dažāds pārošanās un ligzdošanas laiks, alu un ligzdu veidošanas instinkts, atšķirīga izturēšanās pārošanās periodā; augiem — atšķirības ziedēšanas un apputeksnēšanās periodā, putekšņu dīgšanas ātrumā u.c. faktori.
Atšķirības starp vienas sugas populācijām labi redzamas šādā piemērā. Plaši izplatītais parastais asaris lielos ezeros veido divas populācijas. Viena no tām dzīvo piekrastes zonā, tās īpatņi pārtiek no sīkiem dzīvniekiem un aug lēni. Otra populācija mīt lielā dziļumā, tās īpatņi ēd zivis un to ikrus un aug ātri.
Tā kā jebkuru ekosist…