Ievads
Politiskā socializācija ir process, caur kuru personas iegūst politisko attieksmi un vērtības. Nav divu cilvēku, kuru politiskās socializācijas ceļš būtu pilnīgi vienāds, mēs ietekmējamies no savas individuālās pieredzes, ārējiem apstākļiem un paši veidojam savas vērtības, tāpēc pat labākajiem draugiem vērtības un uzskati kaut nedaudz atšķirsies, atkarībā no piederības kādai noteiktai sociālajai grupai, reliģijai, ienākumu līmeņa, iegūtās izglītības vai seksuālās orientācijas.
Svarīgs politiskās socializācijas izpētes iemesls ir tās ietekme uz politiskās sistēmas kontinuitāti, izmaiņām un noturību. Sabiedriskā doma, kas veidojas politiskās socializācijas rezultātā, ietekmē režīma stabilitāti un efektivitāti.
Referāta autores izvirzītā hipotēze ir, ka indivīda interese par politiskajiem procesiem ir galvenais stimuls politiskās socializācijas veiksmīgai norisei.
Referāta galvenais mērķis ir izprast politiskās socializācijas jēdziena būtību, tās norisi un ietekmi uz indivīda izpratnes veidošanu.
Lai sīkāk izpētītu politiskās socializācijas norisi, referātā liela uzmanība tiks pievērsta arī socializācijas aģentiem, no kuriem cilvēki ietekmējas un ar kuru palīdzību socializējas.
Politiskās socializācijas jēdziens
“Jēdzienu „socializācija” pirmo reizi zinātniskajā literatūrā skaidroja Emīls Durkheims (1858–1917). Savās slavenajās lekcijās Sorbonā viņš atzīmēja, ka socializācija ir nemitīgs process, kuram pakļauti visi cilvēki un kurš jāuzskata par specifisku un speciālu kulturālu atklājumu cilvēku sabiedrībā, jo šajā procesā tiek saglabāta pati sabiedrība.” Tātad katrs indivīds būtībā piedzimst ar kādiem konkrētiem refleksiem, kas palīdz izdzīvošanai, taču visas dzīves garumā viņam arī ir jāapgūst noteiktas zināšanas, prasmes un jāveido sava attieksme pret dažādiem socioloģiskiem procesiem, lai viņš veidotos par pilntiesīgu sabiedrības locekli.
…