Politiskā kultūra nav bijusi atdalāma no indivīda kopš radās pirmie valstiskie veidojumi, un iedzīvotājam varēja sākt rasties jebkāds personisks viedoklis, vai tieši pretēji – viedokļa neesamība. Politiskā kultūra jau ir bijusi neatņemama sastāvdaļa vēsturiski un arī mūsdienās, jo jebkāda sabiedrības / indivīda pozīcija – ignorējoša, vienaldzīga, ieinteresēta vai pasīva – ir politiskās kultūras liecība; politisko kultūru nevar izteikt ieinteresētībā vai vienaldzībā, tas principā arī nav vajadzīgs, svarīgi ir apzināties ka viņa ir, un censties aptvert tās radītās sekas.
Referātā tiks apskatīti būtiskākie politiskās kultūras struktūras elementi un ar to saistīti politiski procesi sabiedrībā. Tiks mēģināts atklāt sabiedriskās domas līdzību, atšķirību un saistību ar politisko kultūru. Apskatīti tiks arī aspekti kā indivīds ir spējīgs uztvert politiku, tādejādi radot politisko kultūru. Sākot apskatīt tēmu jau ir skaidrs ka politiskā kultūra un vide ir grūti ierobežojama kādos konkrētos rāmjos, jo tā ir atkarīga no visiem iespējamajiem sociopolitiskajiem un ētiskajiem apstākļiem, un vienlaicīgi ietekmē tos pašus un vel citus sociopolitiskus procesus valstī.
Politiskā kultūra ir ne tikai zināšanas, vērtības un vērtējumu kritēriji, bet arī psihiskie pārdzīvojumi, nostājas un uzvedības paraugi, kuri attiecas uz valsts varu un uz citām politiskās sistēmas jomām (Lamentovičs, 1996). Politiskās kultūras izpausme ir zināšanas par politiskajām attiecībām, intereses pakāpe par politiku, informētības pakāpe par kārtējiem politiskajiem notikumiem. Cilvēki šajā ziņā ļoti atšķiras: vieni lasa dažādus laikrakstus, meklē informāciju un politiskos uzskatus grāmatās, radio un televīzijas ziņās, bet citi ar grūtībām var nosaukt savas valdības premjerministra uzvārdu (Anglijā pirms gada veiktā aptaujā, ļoti liels procents iedzīvotāju nezināja kas ir T. Blērs, bet absolūtais vairākums nebija dzirdējuši par Dž. Bušu un S. Huseinu). Vieni dedzīgi iesaistās politiskajos strīdos, aizstāv savas vērtības un diskutē ar citiem, bet citi dzīvo mierīgi, pilnīgi norobežojušies no apkārējiem notikumiem, un vienaldzīgi pret pārējo politisko emociju uzbangojumiem. …