Bez politikas nebūtu nedz sabiedrības, nedz cilvēku kā sociālu būtņu, nebūtu ne materiālās, ne garīgās kultūras. “Tāpēc neuzskatīsim politiku ne par lāstu, ne par dieva dāvanu, bet gan par cilvēku sabiedrības nepieciešamu atribūtu, kuru ir vērts izzināt, pirmkārt, lai noskaidrotu cilvēka reālās iespējas sabiedrībā un tās attiecīgi efektīvi izmantotu, otrkārt, lai mazinātu politikas postošo ietekmi uz sabiedrību, uz cilvēku likteņiem, padarītu politiku humānāku, atbilstošāku dotās sabiedrības iespējām un vajadzībām”, tie ir Latvijas Universitātes profesora M.Ašmaņa vārdi.
Politika ir specifiska cilvēka prāta darbība, kurā izpaužas intelekts, kultūra un atbildība. Tās darbības sfēra ir valsts varas realizācijas sistēma un politiskais režīms, kas izpaužas likumdošanā, izpildvaras un tiesu varas funkcionēšanā. Tā ir politiskās varas valdīšana valstī. Līdz ar to politika vada un tieši vai pastarpināti aptver visas dzīves sfēras. Mūsu dzīve un tās līmenis kļūst atkarīgs no tā, kā rokās atrodas vara.
Politika tradicionāli tiek definēta kā process, kurā tiek pieņemti kolektīvi un noteiktai ļaužu kopībai saistoši lēmumi. Ir ļoti daudzas situācijas, kad rodas nepieciešamība pēc kolektīvas rīcības: vēlēšanas, karadarbība, likumu ievērošana, sabiedrības pārvalde. Ja nav kolektivitātes, nav arī politikas.…