Kas ir polimēri?
Polimēri ir saliktas vielas ar lielām molekulmasām, kuru molekulas sastāv no daudziem vienādas uzbūves grupējumiem- elementārposmiem. Elementārposmi rodas, savstarpēji reaģējot un savienojoties vienādām vai dažādām vienkāršām molekulām-monomēriem.
Polimērus iegūst polimerizācijas un polikondensiācijas reakcijās. Polimerizācijas reakcijas ir reakcijas, kurās no mazmolekulārām vielām veidojas lielmolekulāras vielas un kuras norisinās, pārtrūkstot pī saitēm (divkāršajām saitēm) . Polimerizācijas reakcijā monomēra molekulas savienojas savā starpā ar kovalentajām saitēm, veidojot jaunu vieli (polimēru) , kura molekulmasa ir n reižu lielāka nekā monomēra molekulmasa (n-vesels skaitlis) . Polimerizācijas reakcijas galvenokārt raksturīgas savienojumiem, kuru molekulās ir vairākkāršās saites (divkāršās vai trīskāršās). Polikondensācijas reakcijā polimērs veidojas no mazmolekulāriem savienojumiem, kuri satur divas vai vairākas funkcionālās grupas. Šajās reakcijās, reaģējot funkcionālajām grupām, izdalās ūdens, amoņaks, halogēnūdeņradis vai citas vielas, un polimēra elementārposma sastāvs atsķiras no sākotnējā monomēra satāva.
Dabiskie polimēri ir, piemēram, ciete un celuloze, kuros elemtārposms ir monosaharīda (glikozes) atlikums, kā ari olbaltumvielas, kuru elemtārposmi ir aminoskābju atlikumi, un dabiskie kaučuki.
Pastāv arī sintētiskie polimēri. Tie ir daudzveidīgi materiāli, kurus parasti iegūst no viegli pieejamas un lētas izejvielas. No tiem iegūst plastmasas-saliktas kompozīcijas, kuru sastāvā ietilpst dažādas pildvielas un piedevas, kas polimēriem piešķir nepieciešamās tehniskās īpašības, kā arī sintētiskās šķiedras.
…