Kvalifikācijas darba temats ir “Policijas iecirkņu inspektoru darbība medību un Makšķerēšanas noteikumu ievērošanas nodrošināšanā Liepājas Pilsētas un rajona policijas pārvaldes (turpmāk – Liepājas PRPP) teritorijā.
Katrs mēģina sagādāt sev iztiku un prieku kā māk un var, neskatoties un rēķinoties ar to, ka viņu par tādām darbībām var saukt pie atbildības. Turklāt likumu un citu normatīvo aktu prasības un aizliegumi mainās tik bieži, ka cilvēkiem vienkārši apnīk viņus ievērot un nepārkāpt tos. Lai arī minēju, ka ir gadījumi, ka cilvēki šīs nelikumīgās darbības veic, lai sagādātu sev iztiku, tomēr mūsdienu apstākļos tas ir visai reti un galvenokārt mums ir jāsaskaras ar malumedniekiem un maluzvejniekiem, kas to dara “sporta pēc” vai arī vienkārši nevēloties maksāt valsts noteiktās nodevas un ievērot medīšanas un zvejošanas noteikumus un tai skaitā aizliegumus. Izskatot šo ekoloģisko noziedzīgo nodarījumu izplatību Latvijā, jāatzīmē, ka nelikumīgas medības, zveja vai ūdensdzīvnieku ieguve ir iespējama ikvienā valsts nostūrī, respektīvi, tur, kur uzturas dzīvās pasaules radījumi (aļņi, brieži, mežacūkas, putni) vai ir ūdenskrātuves ar zivīm un citiem ūdens faunas dzīvniekiem. Statistika liecina, ka par nodarbošanos ar nelikumīgām medībām vai makšķerēšanu tiek aizturēti visdažādākā vecuma, sociālā un sabiedriskā stāvokļa, izglītības un profesionālās sagatavotības personas.
Lai arī ar nelikumīgu zveju (ieskaitot arī makšķerēšanas noteikumu pārkāpumus) nodarbojas ikviena vecuma, izglītības un sociālā stāvokļa personas, tomēr vairumā tie ir vīriešu kārtas pārstāvji vecumā no 16 līdz 50 gadiem (vairāk nekā 60%).
Malumednieku sociālais sastāvs arī ir nevienāds, tā piemēram, 1994.gadā Latvijā uzskaitīti 173 medību noteikumu pārkāpumi ar 294 dalībpersonām. Starp tiem bija 7 meža aizsardzības dienesta amatpersonas, 2 policijas darbinieki, 5 valsts drošības dienesta funkcionāri, 14 zemessargi; mednieku apliecība bija 96 mednieku apliecības.
Un šie skaitļi katru gadu aug. Turklāt vēl ir jārēķinās ar nelikumīgu medību un makšķerēšanas izdarīšanas pārkāpumu latentāti – lauku rajonos dzīvojošie iedzīvotāji, ar medniecības un makšķerēšanas iemaņām gadu gaitā ir tā izzināšu savu apkārtni, ka mežzinim vai citām valsts amatpersonām ir ļoti nereāli notver vainīgo personu. Cerēt uz to ka, cilvēki apzināsies savu darbu sekas? Mani māc stipras šaubas.…