Es izvelējos šo tēmu, jo visur pasaulē, kā arī mūsu valstī nepilngadīgo noziedzība pašlaik pamatoti tiek uzskatīta par nopietnu un aktuālu problēmu. Nepilngadīgo likumpārkāpumi pēdējos gados izteikti mainās gan kvantitatīvi, gan kvalitatīvi: nepilngadīgo noziedzība un kriminogēnās tendences kļūst bīstamākas un vairumā gadījumu izsauc smagas sekas.
Vadoties no pēdējo desmit gadu statistikas datiem, nepilngadīgie ik gadu Latvijā izdara vidēji 3000 noziegumu, kas ir vidēji 20% no visiem noziegumiem, kas izdarīti Latvijas teritorijā.
Šie skaitļi atklāj visai draudīgu ainu, tāpēc nepieciešams noskaidrot šīs situācijas cēloņus un problēmas, kas to izraisa.
Nepilngadīgie pieder pie kategorijas, kuru uzvedība, nostāja un psihe vēl atrodas veidošanas stadijā, tā pilnveidojas un attīstās, tāpēc savlaicīgi un pareizi pielietoti profilaktiskie pasākumi var dot labumu un tiem ir liela nozīme noziegumu profilaksē.
Pēc mana uzskata un kā rāda dzīve, kopš valstiskās neatkarības atjaunošanas Latvijā, pilnveidojas tiesiskā sistēma, tiek veikti pasākumi sociālās drošības jomā, mainās sabiedriskās vērtības. Daudzas institūcijas un struktūras nespēj pilnvērtīgi veidot bērnos nepieciešamās vērtības, intereses un ideālus. Transformācijas periodā, socializācijas procesā iesaistās jauni veidojumi, kas bērniem kļūst visai nozīmīgi, tai skaita kriminālās struktūras, iela, nelabvēlīgas ģimenes u.c.…