Sokrāta skolnieks filozofs Platons pieturējās pie ideālistiski mistiskā pasaules uzskata. Galvenais Platona filozofisku sacerējumu veids bija dialogs un līdz pat mūsu dienām ir saglabājies Platonam piedēvēts dialogu veidā izstrādāts filozofisks sacerējumu krājums, kur vispopulārākais ir dialogs „Valsts”. Tajā sarunājas Sokrāts, Glaukons, Trasimahs un citi, piemēram, Sokrāts saka:
„... Mēs tātad teiksim, ka filozofs ir iemīlējis gudrību, nevis kādu daļu no tās iemīlējis, kādu atkal ne. Visu gudrību viņš ir iemīlējis.
- Tas tiesa.
- Tāpat arī tas ir, ja kāds pukojas par zinātni, sevišķi ja viņš vēl jauns un nesaprot, kas ir derīgs un kas nav. Par viņu mēs neteiksim, ka viņš ir zinātkārs un gudrības mīlētājs, t. i, filozofs. Ja kādam ēdiens ir pretīgs, mēs neteiksim, ka viņš izsalcis vai ilgojas pēc ēdiena, neteiksim arī, ka viņam patīk ēst, teiksim, ka viņš ir ņerga.
- Pareizi, mēs teiksim.
- Bet, kas labprāt nobauda no katras zinātnes, ar prieku sāk mācīties un nezina sāta, to mēs sauksim par filozofu. Vai ne?
- Daudz tev būs tādu savādnieku. Tādi, man šķiet, ir tie, kas visu grib redzēt un par to priecājas, un par filozofiem mēs nekad nesauksim tos, kas neiet uz nopietnām pārrunām un diskusijām, bet, it kā būtu izīrējuši savas ausis, skrien no Dionīsijiem uz Dionīsijiem klausīties visus korus un neizlaiž nevienu pilsētu, nevienu ciemu. Vai tad mēs tos, kas visus niekus grib zināt, visas blēņas apgūt, sauksim par filozofiem?
Nekad, bet dažā ziņā viņi ir tiem līdzīgi”