Plastmasas ir konstrukciju materiāli, kuri satur polimēru. Izstrādājumu formēšanas procesā polimērs atrodas viskozi tekoša (šķidrā) stāvoklī. Izstrādājumu ekspluatācijas procesā polimērs ir cietā – stiklveida vai kristāliskā stāvoklī. Atkarībā no plastmasu sacietēšanas iemesla, pārejot no viskozi tekošā stāvokļa stiklveidīgā vai kristāliskā stāvoklī, plastmasas iedala neatgriezeniski cietējošās – termoreaktīvās un atgriezeniski cietējošās – termoplastiskās.
Termoreaktīvās plastmasās sintēzes sākuma stadijā makro molekulas ir lineāras un sazarotas (sveķi, oligomēri). Cietēšanas procesā turpinās ķīmiska reakcija, kuras rezultātā izveidojas polimērs ar režģveida struktūru. Šāds polimērs vairs nespēj pāriet atpakaļ viskozi tekošā stāvoklī. Piemēram, termoreaktīvie polimēri ir fenolformaldehīda, aminoformaldehīda sveķi, furānsveķi, gliftālsveķi, pentaftālsveķi, nepiesātinātie poliesteri, epoksīdsveķi.
Termoplastiskās plastmasās polimēri atrodas sintēzes noslēguma stadijā. Tā sacietēšana notiek atdzesējot, stiklošanās vai kristalizācijas rezultātā. Makro molekulas saglabā sākotnējo lineāro vai sazaroto uzbūvi. Šis apstāklis nodrošina iespēju atkārtoti pāriet viskozi tekošā secībā, sildot un stiklveidīgā vai kristāliskā stāvoklī, atdzesējot.…