Secinājumi un priekšlikumi
Akadēmiskā godīguma principu ievērošana augstākā izglītībā un pētniecībā ir nozīmīgs aspekts izglītības kvalitātes un uzticēšanās nodrošināšanai sasniegtajiem studiju rezultātiem un kvalifikāciju atzīšanai Latvijā un starptautiskā mērogā. Akadēmiskais godīgums kā princips normatīvajā regulējumā Latvijā ir fragmentēts un saskaņā ar Standartiem un vadlīnijām kvalitātes nodrošināšanai Eiropas augstākās izglītības telpā tiek izmantots kā viens no studiju programmu kvalitātes vērtēšanas kritērijiem. Pētot šo diemžēl aktuālu, svarīgu un pietiekami bīstamu tēmu, autore nonāca pie drūma secinājuma:
1. Pirmkārt, nepastāv nekāda tiesību akta, kas galīgi aizliegtu plaģiātu studejošo vidū. Vienlaikus attīstoties informācijas tehnoloģijām ar šo parādību cīnās tikai augstskolas pašas tikai ar saviem spēkiem, pielietojot arī augstās informācijas tehnoloģijas un savu pieredzi.
2. Otrkārt, nepastāv jēdziena „plaģiāts” LR tiesību normās.
3. Jāizlglīto jaunā paaudze, lai godīgums (ne tikai akadēmiskais) būtu kā viena no fundamentālām vērtībām. Studējošiem jāmācā akadēmiskā rakstīšana, skolās to nemāca.
4. Internets ir publiskā vide, kur kontrolēt ir ļoti grūti.
Līdz ar to autorei daži priekšlikumi:
1. Šai problēmai aktīvi jāpieslēdzās valsts iestādēm, lai būtu dzīļāka kontrole.
2. Plaģiāta jēdziens jādefinē Autortiesībās un jāizstādā sodu sistēmu no naudas soda līdz grāda zaudēšanai. Studējošiem, kuriem vajag diploms, noteikti akceptētu to.
…