Mūsdienu bērniem, lai kam viņi dzīvotu, ik uz soļa nāksies sastapties ar pārmaiņām: sociālajā, politiskajā sfērā, apkārtējā vidē, pārmaiņām zinātnē un tehnoloģijā. Mūsdienu pasaulei raksturīgo straujo pārmaiņu dēļ ir svarīgi bērniem palīdzēt veidoties par vispusīgi attīstītām personībām, kam būtu vērīgs prāts, radoša iztēle un vēlme mācīties. Bērni vislabāk attīstās tad, kad viņi paši ir ieinteresēti iesaistījušies zinību apguvē.
Ikdienas darbā, strādājot pirmsskolas izglītības iestādē, esmu novērojusi, ka, lai attīstītu bērnos iniciatīvu pašiem tiekties pēc zināšanām un radoši darboties ir jāizveido atbilstoša mācību vide un jānodrošina daudzveidīga un bagāta materiālu bāze. Tas īpaši svarīgi ir tēlotāj nodarbībās, kurām piemīt fantastiska īpašība – attīstīt, veicināt, bagātināt bērnu spēju strādāt vienatnē, nodot savu iekšējo informāciju ar līniju, krāsu un formu palīdzību. Tēlotājdarbība ir bērnu darbība, kura savā būtībā ir pilna dzīvības un burvības, piesātināta emocijām un izjūtām. Šeit parādās bērnu intereses, temperaments, novērošanas spējas izdoma un iztēle. Ar tēlotājdarbības palīdzību bērna pasaule padarāma skaistāka, priecīgāka, daudzveidīgāka, krāsaināka un emocionāli bagātāka. Tā rosina bērnu pašu radīt darbus, kas atspoguļo vēroto vai fantāzijā radīto. Tēlotājdarbība veicina bērna izziņas intereses izmēģināt jaunus darbības paņēmienus, attīsta novērošanas spējas, jo radošo spēju attīstība sākas ar izziņas procesiem, bet tie ir saistīti ar dažādiem darbības veidiem, kuros attīstās iztēles spējas.
Aktīva radoša personība attīstās visos vecumposmos un visās jomās. Taču darbā uzmanība pievērsta tieši tēlotājdarbībai, ar kuras palīdzību var vecākā pirmsskolas vecuma bērniem rosināt, attīstīt iztēli. Lai veicinātu bērnu iztēles attīstību, pedagogam jābūt labām zināšanām par bērnu un viņa iztēles attīstības īpatnībām, kā arī jārod savā darbā tādi līdzekļi, metodes, kas šo attīstību nodrošinātu.…