Pirkuma līgums ir līgums, ar ko viena puse apsola otrai par norunātas naudas summas samaksu atdot zināmu lietu vai tiesību. Pirkt atļauts ne tikai ķermeniskas lietas, bet arī lietu tiesības un saistību tiesības, tā pirkuma līgums ir izskaidrots "Juridisko terminu vārdnīcā" (Nordik, Rīga, 1998, sastādījis autoru kolektīvs - V. Dubure, A. Fogels).
Ikdienā, kad piemin pirkuma līgumi un tiesiskie darījumi daudziem cilvēkiem tas liekas vienkāršs un saprotams, jo iepērkas viņi taču katru dienu un nekas sarežģīts tas nav. Taču apskatot LR Civillikuma nodaļu par pirkuma līgumiem kļūst skaidrs, ka tas nebūt tā nav. Pirkuma līgums var būt loti sarežģīts un daudzveidīgs.
Prakses laikā man bieži nācās saskarties ar pirkuma līgumiem, tādēļ, lai papildinātu un pilnveidotu savas zināšanas par pirkuma līgumiem arī izvēlējos šādu sava kursa darba tematu.
Pirkumā līgumu pamatā regulē LR Civillikums. Civillikumā ir lietots termins "pirkums", kas kā raksta K. Torgāns (Civillikuma komentāri, Saistību tiesības, autoru kolektīvs K. Torgāns u.c., Rīga, 1998.g.) un kam nevaru nepiekrist, ir ērts tāpēc, ka ir īsāks par ne mazāk plaši lietoto terminu "pirkums-pārdevums". Pirkums vienam līguma dalībniekam vienlaicīgi ir pārdevums otram. Tādēļ dažos gadījumos likumā nākas runāt arī pa pārdošanu, piemēram. apakšnodaļā "Pārdošana izsolē" (2073. un turpm.p.).
Pirkuma līgumu bez Civillikuma regulē tādi likumi kā likums "Par preču un pakalpojumu drošumu un ražotāja un pakalpojuma sniedzēja atbildību" (1996. g.), Patērētāju tiesības aizsardzības likums (1999. g.), vairāki likumi regulē pārdošanu izsolē, zemes pirkumu un jautājumus kas attiecas uz pirmpirkuma tiesību realizāciju, Latvijas Republikai ir saistoši vairāki starptautiskie līgumu, kuri reglamentē pirkšanas-pārdošanas noteikumus starptautiskos darījumos.
Mana kursa darba mērķis ir dot pirkuma līgumam analīzi izmantojot esošs normatīvos dokumentus, formālus komentārus pie tiem, kā arī izmantojot savu pieredzi darbā ar pirkuma līgumiem.…