Pirātisms internetā
Sākot rakstīt par pirātismu internetā un tā pozitīvajām un negatīvajam iezīmēm mums vajadzētu noskaidrot, ko tad īsti nozīmē vārds pirātisms internetā.
Pirātisms internetā nozīmē - interneta izmantošanu nelegālu, nelikumīgi iegūtas programmatūras kopēšanu vai izplatīšanu.
Ar šo sērgu var sastapties gandrīz katrs mūsdienu cilvēks, kam ir pieejams dators un kurš spēj to izmantot. Lielāka daļa cilvēki uzskata, ka ja tev nav mājās pieslēgts internets, tad tu nevari būt saistīts ar pirātismu. Tomēr šim apgalvojumam nav taisnība. Vai tiešām jūsu personālajā vai portatīvajā datorā ir uzinstalētas vienīgi legālas programmas? Latvijā aptuveni 47 procenti no visiem iedzīvotājiem lieto internetu[7]. Pēc Microsoft veiktajiem datiem var secināt, ka Latvijā pirātisma līmenis ir sasniedzis jau 59%[3], kas aptuveni varētu būt 800000 cilvēki no visiem 2,274 miljoniem iedzīvotājiem, tātad katrs ceturtais cilvēks Latvijā, kas nāk pretī tev uz ielas, ir kaut ko nelegāli lejupielādējis vai arī viņam jau ir bijušas uzinstalētas nelegāla programmatūra.
Internets ļauj pārvietot programmas no datora uz datoru bez datu nesēju nodošanas un ar zemu pieķeršanas risku. Dažas pirātisma shēmas ļauj iekļūt datoros pat bez īpašnieka ziņas. Pirātisms, kas agrāk prasīja sarežģītu datoru kodu pārzināšanu, tagad notiek ar peles klikšķi. Tā kā interneta lietotāju skaits arvien pieaug, aug arī nelegālo programmu tirgus.
Ne tikai programmas var būt pirātiskas, bet arī mūziku, filmas, programmas u.c. var iegūt nelegālā ceļā lejupielādējot tos no interneta.…