Pilsoniskās sabiedrības veidošanās priekšnosacījumi
Kad tika likvidētas šķiru un kārtu barjeras, indivīds sāka apzināties savas personiskās intereses un samērot tās ar visas sabiedrības un valsts interesēm. Sociālajās zinātnēs visai plaši ir izplatīts uzskats, ka pilsoniskā sabiedrība ir radusies līdz ar jēdzienu „pilsonis”, ar ko sāka apzīmēt patstāvīgu sabiedrības locekli, kuram ir pilsoņa tiesības un brīvības un kurš par savu rīcību ir morāli vai kā citādi atbildīgs sabiedrībai. Nereti pilsoniskā sabiedrība tiek pielīdzināta buržuāziskajai sabiedrībai, jo buržuāzijas kā jaunas šķiras paradīšanās ir saistīta ar tirgus attiecību veidošanos un demokrātijas attīstību, kas ir arī obligāts pilsoniskās sabiedrības veidošanās nosacījums.
Viens no faktoriem, kuri visbūtiskāk veicina pilsoniskās sabiedrības veidošanos un attīstību, ir pilsoņu ekonomiskā patstāvība, valsts varas ekonomiskā un politiskā monopola likvidācija: varai un īpašumam jābūt šķirtiem, pilsoņiem jābūt materiālo vai intelektuālo resursu saimniekiem. Viens no galvenajiem pilsoniskās sabiedrības attīstības priekšnosacījumiem ir kārtu privilēģiju vai citu sociālās barjeru likvidācija, kuras traucē pilsoņu sociālo mobilitāti, tirgus attiecību attīstību.
Pilsoniskās sabiedrības veidošanos un attīstību ietekmēja lielāki vai mazāki sociāli konflikti 19.-20. gadsimtā, kuru kulminācija bija Pirmais un Otrais pasaules karš.
…