Visi cilvēka organisma dzīvības procesi ir saistīti ar uztura sastāvu un ēšanas režīmu. Lai uzturs būtu racionāls, jāsabalansē olbaltumvielas, ogļhidrāti un tauku attiecības, barībai jābūt bagātai ar minerālvielām un vitamīniem.1 Uzturs ir uzturlīdzekļu jeb pārtikas produktu kopums, kas nepieciešams normālām dzīvības norisēm cilvēka organismā. Svarīgi, lai ikdienā lietojamā pārtika saturētu visas organismam nepieciešamās uzturvielas pareizās proporcijās, jo uzturs var būt gan riska, gan veselību aizsargājošs faktors. Veselīga uztura pamats ir kvalitatīva un nekaitīga pārtika. Īpaši sportistam ir jārūpējas par savu uzturu, lai ķermenis uzņemtu visas nepieciešamās uztur vērtības. Uzturs ir ļoti nozīmīgs faktors sportista dzīvē, jo no tā ir atkarīgi viņa sportiskie rezultāti un veselība. Nodarbojoties intensīvi ar sportu cilvēks patērē daudz enerģijas un uzturvielas, lai tās atjaunotu ir nepieciešams pilnvērtīgs uzturs.
Mani ieinteresēja tieši šī tēma, jo es pati nodarbojos ar sportošanu un vēlos uzzināt, kādas ir sportista svarīgākās uztura vērtības, lai varētu pilnvērtīgi sportot. Zinātniski pētnieciskā darba mērķis – izpētīt veselīga uztura pamatprincipus un gūt teorētisko materiālu sportista uztura kvalitātes uzlabošanai. Lai sasniegtu šo mērķi tika izvirzīti sekojošie uzdevumi:
noskaidrot veselīga uztura komponentus (teorētiskajos materiālos);
nepieciešamās uzturvielas un to nepieciešamo daudzumu sportistu uzturā;
noskaidrot reālo situāciju sportistu ēdienkartē, veikt sportistu aptauju;
izanalizēt iegūtos aptaujas rezultātus;
veikt secinājumus, gūstot informatīvu materiālu sava dienas uztura sabalansēšanai.
Tika izvirzīta hipotēze: ja izdosies realizēt zinātniski pētnieciskā darba uzdevumus, tad tiks gūts teorētiskais materiāls sportista uztura kvalitātes uzlabošanai, tātad- darba mērķis tiks sasniegts.
Darbā tika izmantotas sekojošā pētīšanas metodes:
-novērojumu metode;
-dokumentācijas izpētes metode;
-pārrunu metode;
-aptaujas metode;
- datu apstrāde un analīze.…