Ievads.
Katru gadu Latvijā tiek dibināti vairāki tūkstoši jaunu uzņēmumu. Tajā pašā laikā ļoti daudzi uzņēmumi beidz savu darbību. Lai liktu uzņēmumam veiksmīgi darboties ir nepieciešams liels daudzums specifisku zināšanu. Līdztekus citiem šī procesa apstākļiem, nozīmīgu lomu spēlē uzņēmēju zināšanas par likumsakarībām un metodēm, „uzņēmējspēja”.
Īpaši aktuāla kļūst nepieciešamība pēc zinātnisku metožu pielietošanas uzņēmuma vadīšanā saasinoties konkurencei, piesātinoties tirgum. Tuvā iestāšanās ES un ar to saistītā ciešākā ekonomiskā saistība ar citām Eiropas valstīm, vēl vairāk liek Latvijas uzņēmējiem pārdomāt savu spēju darboties šādos apstākļos.
Tēmas aktualitātes pamatojums.
Uzņēmuma vadošajiem speciālistiem ikdienā jāsastopas ar dažādu lēmumu pieņemšanu saistībā ar produktu vai pakalpojumu pārdošanas cenām, lēmumiem par izejmateriālu iepirkšanu vai ražošanu, izmaksu veidošanās vietām utt. Pareiza produkta pilnās pašizmaksas kalkulācija ir absolūti nepieciešama šo lēmumu pieņemšanā.
Parasti uzņēmums neražo viena veida produktus, tāpēc pilnās pašizmaksas kalkulācijas procesā var rasties problēmas ar korektu netiešo izmaksu attiecināšanu uz kādu konkrētu kalkulācijas objektu. Šādos apstākļos ir svarīgi rast izpratni par pašizmaksas aprēķināšanas tehnoloģiju.
Studiju darbā es noskaidrošu kas jāņem vērā veicot produkta pilnās pašizmaksas kalkulāciju, ar piemēra palīdzību raksturošu pilnās pašizmaksas kalkulācijas procesu, izdarīšu secinājumus.