Pievienotās vērtības nodoklis praktiski iekļauts visu preču un pakalpojumu pārdošanas cenā. Turklāt pārdevējs savā uzskaitē apkopo visas pircēju samaksātā nodokļa summas, bet budžetā pārskaita tikai to PVN daļu, kura samazināta par nodokļa summu, kura tika nomaksāta, pārdevējam pērkot vajadzīgās preces un pakalpojumus:
PVN summa, ko samaksājuši pircēji, iegādājoties preces un pakalpojumus, no vispārējās pārdošanas summas
-
PVN summas, ko samaksājis pārdevējs, iegādājoties preces un pakalpojumus, kas nepieciešams darbībai
=
PVN summa, kas jānomaksā budžetā
Šādu PVN summas aprēķinu, kura jānomaksā budžetā, pārdevējs veic tāpēc, ka iegādājoties preces un pakalpojumus savām vajadzībām, viņš, maksā to pārdevēja nodokli, kas iekļauts cenā un pēc tam , pirms šo preču un pakalpojumu vērtības iekļaušanas savos izdevumos, viņš nomaksāto nodokli aprēķina. Latvijā šādu, no preču un pakalpojumu cenas aprēķinātu PVN sauc par priekšnodokli.
Tālāk pārdevējs pēc iegādāto preču pārstrādes un jaunās vērtības radīšanas (pieskaitot darba samaksu un savu peļņu) pārdodot jauno preci vai pakalpojumu par jaunu, augstāku cenu, kuras sastāvā iekļauts PVN pilnā apmērā. Pēc pārdošanas, kad pārdevējs saņem ienākumus no savu preču vai pakalpojumu realizācijas ,viņš pilnībā sev atlīdzina savas izmaksas sākotnējo preču un pakalpojumu iegādei, kā arī to PVN samaksai. Turklāt saņemot peļņu un nodokļa summa tai papildu vērtībai, kuru viņš radījis un iekļāvis jaunās preces vai jaunā pakalpojuma vērtībā. Lūk, šī summas papildu vērtība ir iemaksājama budžetā.…