SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Secinājumi:
1. Pievienotās vērtības nodoklis ir patēriņa nodoklis, kas tiek iekļauts preces vai pakalpojuma cenā un kuru samaksā preces vai pakalpojuma galīgais patērētājs.
2. Pievienotās vērtības nodokļa regulējumu veic 2012.gada 29.novembra „Pievienotās vērtības nodokļa likums”.
3. Pieļaujamas divu veidu likmes – standartlikme, kas nevar būt zemāka par 15%, kā arī dalībvalsts savā teritorijā var piemērot vienu vai divas samazinātas likmes, kas savukārt nevar būt zemākas par 5% no pakalpojuma vērtības.
4. PVN nodokļa standartlikme Latvijā 2014. gadā ir 21%, samazinātā likme – 12%.
5. PVN pārtikas precēm ir regresīvā rakstura nodoklis - šis nodoklis veido lielāku finansiālo slogu mazāk nodrošinātajiem iedzīvotājiem nekā turīgajiem iedzīvotājiem.
6. PVN likmes samazināšana ir nozīmīgs instruments, kas samazina ēnu un nelegālās ekonomikas izraisīto cenu kropļošanu. No uzņēmējdarbības vides uzlabošanas viedokļa PVN samazināšana ir atbalstāma tautsaimniecības sektoros ar lielu nelegālās ekonomikas izraisīto cenu kropļošanas risku.
7. PVN likmes samazināšanas rezultātā samazināsies PVN ieņēmumi valsts budžetā
Priekšlikumi:
1. Ņemt par piemēru, darbā minēto piemēru (3.2. apakšpunkts, 25. lpp) – Apvienotās Karalistes pētījumu – veikt aprēķinus kā PVN maiņa ir ietekmējusi kopējo tautsaimniecību.
2. PVN nodokļa likmes samazināšana konkrētām preču grupām, tā būtu pozitīva ietekme uz nozares ekonomiskajiem rādītājiem.
3. No ekonomikas izaugsmes veicināšanas viedokļa, būtu vērtējama ideja samazināt PVN ēdināšanas pakalpojumiem, kur ir lielāka pieprasījuma elastība un faktiski nav importa.
4. PVN likmes samazināšana pārtikas produktiem no 21% uz 12% - prognoze, ka tas neietekmēs pārrobežu tirdzniecības apjomus.
5 No uzņēmējdarbības vides uzlabošanas viedokļa PVN samazināšana ir atbalstāma tautsaimniecības sektoros ar lielu nelegālās ekonomikas izraisīto cenu kropļošanas risku.
…