Nobeigums
Kriminālprocesa likumā ir skaidri parādīts, kas var būt par pierādījumie, kādos gadījumos to drīkst vai nedrīkst izmantot, kā arī procedūra, ar kuru jārēkinās, lai iegūtās ziņas par faktiem varētu izmantot kā pierādījumus.
Mans mērķis bija izprast pierādījumu dažādību un nozīmi. Pierādījumus var ne tikai kvalificēt pēc to veidiem, bet arī pēc pielietojuma un sekām, kuras tie rada. Kā jau tika minēts ievadā, pierādījumi kriminālprocesā ieņem svarīgu vietu, jo bez pierādījumiem kriminālprocess apstāsies uz vietas, jo vienīgi pamatojoties uz pierādījumiem tiek noskaidrota faktiskā patiesība sakarā ar notikušo noziedzīgo nodarījumu, un tiesnesis gūst priekš sevis pārliecību par lietu, tikai pamatojoties uz tiesā piestādītiem pierādījumiem. Par šīs domas patiesumu es pārliecinājos arī izpētot judikatūru un zinātnieku atziņas.
Pierādījumu kvalificēšana un jēdziena izpēte ir nodarbinājusi daudzus zinātniekus jau ļoti sen. Katram šīs jomas zinātniekam ir savi uzskati un domu nianses, bet tomēr visi atzīst, ka pierādījumu kvalificēšana ir nepieciešama, lai pilnībā varētu izprast un pārliecināties par tiem. Pierādījumi tās ir ne tikai iegūtie tiešie materiāli, bet arī visi pārējie materiāli un ziņas, kuri, vērtējot tos kopskatā, atklāj īstos nozieguma apstākļus.
…