Ikdienā ļoti bieži tiek lietoti vārdi “tirgus”, “pieprasījums”, “piedāvājums”. Bet vai visi šo vārdu lietotāji pilnībā izprot jēdzienu un procesu būtību, kurus apzīmē minētie vārdi? Neskātoties uz ārējo vienkāršību, jēdzieni “tirgus”, “pieprasījums”, “piedāvājums” atspoguļo visai sarežģītus ekonomiskus procesus.
Mēs visi dzīvojam uz tirgu virzītas ekonomikas apstākļos, esam patērētāji, piedalāmies sabiedrībā notiekošajos sociāli ekonomiskajos procesos. Pieprasījuma un piedāvājuma analīze ir svarīgs instrumentspēks, kas dod iespēju izprast daudzus ekonomiskos procesus. Pētot pieprasījuma un piedāvājuma mijiedarbību, izzinām tirgus mehānisma darbību, izzinam to, kā ekonomiskie, politiskie un sociālie faktori ietekmē cenas, kā valdības lēmumi, nodokļi un subsīdijas, muitas tarifi un kvotas ietekmē ražošanu un patērēšanu, kā un kādā veidā tirgus regulē ražošanas apjomus u.tml. Tirgus veidošanās process ir viena no vissvarīgākajām tautsaimniecības teorijas problēmām. Pie labas un pareizas izpratnes par tirgus veidošanās procesu, būs skaidrākas arī citas tautsaimniecības teorijas problēmas.
Pieprasījums un piedāvājums ir tirgus svarīgas sastāvdaļas, kuru svārstības regulē tirgu un nosaka ražotājam ko ražot, kā ražot, cik ražot, kam ražot.
Pieprasījuma un piedāvājuma mijiedarbībā funkcionē svarīgs elements kā cena. No tās svārstībām ir atkarīga pieprasījuma un piedāvājuma elastība.…