1.Pieprasījuma un tā faktoru raksturojums
Jebkurai firmai, kas strādā tirgū ir svarīgi izpētīt pieprasījuma un piedāvājuma konjuktūru. Ja uzņēmējs vēlas kādu preci, pirmais, kas viņam jāapsver, ir – vai pēc tā būs pietiekami liels pieprasījums. No pieprasījuma pēc saražotās preces ir atkarīga iespēja pārdot, iespēja gūt peļņu vai ciest zaudējumus. Vārdu „pieprasījums” ekonomisti un biznesa praktiķi lieto bieži – gan plašākā, gan šaurākā nozīmē. Svarīgi izšķirt, kuros gadījumos tiek domāts vienkārši pieprasījums pēc preces un kuros – pieprasījuma lielums, pastāvot konkrētai pārdošanas cenai.
Preču pieprasījumu veido trīs nosacījumi:
- vēlme vai vajadzības;
- gatavība maksāt;
- spēja maksāt.
Lai rastos pieprasījums, jāpastāv visiem trijiem nosacījumiem.
Pieprasījums ir noteikta veida preču vai pakalpojumu daudzums, kuru patērētāji vēlas un spējīgi nopirkt par noteiktu cenu, noteiktā laika posā .
Tātad jēdziens pieprasījums izsaka sakarību starp preces vai pakalpojuma cenu un tās iespējamo pārdošanas apjomu, tas ir cenas funkcija.
Pieprasījumu nedrīkst identificēt ar vajadzību. Ja pircējam ir vajadzība pēc kādas preces, tas nenozīmē, ka ir pieprasījums pēc šīs preces. Par pieprasījumu šī vajadzība kļūs tikai tad, ja pircējam būs nepieciešamā naudas summa. Pieprasījums un vajadzība ir cieši saistīti, bet ne identiski jēdzieni.
Noskaidrojām , ka maksātspējīgu pircēju konkrētu nodomu pirkt piedāvāto preci sauc par pieprasījumu.
Konkrētu preces daudzumu, ko patērētāji par piedāvāto cenu vēlas un spēj nopirkt noteiktā laikā un vietā, sauc par pieprasījuma lielumu jeb apjomu.
Pieprasījums mainās atkarībā no cenas un ārpus cenas faktoriem. Šis likums tāpat attiecas uz kokapstrādes tirgu.
Pieaugot patērētāju ienākumiem, pieprasījuma apjoms pēc vairuma preču pieaug, un otrādi samazinoties pircēju ienākumiem, šīs preces pērk mazāk.
…