Piensaimniecības krīze var izraisīt govju ganāmpulku samazināšanos un piena lauksaimniecības saimniecību skaita samazināšanos. Pēc Lauku atbalsta centra datiem, šogad nozari ir pametušas 300 saimniecības. (8)
ES lauksaimniecības komisārs Fils Hogans, rosinājis mazināt piena produkcijas apjomus, iespējams atjaunojot 2015.gada aprīlī atcelto ES piena kvotu sistēmu (9), tas varētu celt piena iepirkuma cenas, tomēr to nejustu zemnieki, jo viszemākās pašizmaksas ir pie lielākā ražošanas apjoma.
Piena nozarē strādājošie lauksaimnieki varētu izvēlēties mainīt nozares uz gaļas lopu audzēšanu. Situācija gaļas tirgū ir stabila un pāriet no piena ražošanas uz gaļas lopkopību nav grūti, jo slaucamās govis ir iespējams krustot ar Šaroli šķirnes buļļiem. Gaļas lopu audzēšanas tirgus ir ļoti ietilpīgs, jo Baltijā audzētā gaļa pasaulē tiek vērtēta augstāk kā Rietumeiropā ražotā gaļa. Gaidāms, ka šādi pāriet no piena lopkopības uz gaļas lopu audzēšanu varētu daudzas Latvijas lauku saimniecības. Līdz ar šo ekonomiski diktēto nepieciešamību no ganāmpulkiem pamazām pazudīs arī Latvijas brūnās šķirnes govis. (10)
4. Secinājumi
1. Nozares glābšanai ir nepieciešams liels finansiāls atbalsts.
2. Nozare ir vāji attīstīta un nav konkurētspējīga ES mērogā.
3. Jāveicina pievienotās vērtības celšana eksportētajiem piena produktiem.
4. Piena ražošanas nozare ir ļoti sadrumstalota.
5. Saimniecībām būtu aktīvāk jāsadarbojas.
…