Ievads
Mūsdienās šķiedru optikas tehnoloģijas nav vairs tikai maģistrālo telekomunikāciju tīkla sastāvdaļas. Optiskie kabeļi un tiem piederošais aprīkojums šodien sastopams arī pieejas tīklos. Vietās, kur gala lietotājiem ir augstākas prasības pret telekomunikāciju operatoru sniegtajiem pakalpojumiem, optiskā šķiedra tiek vilkta līdz pat klientam. Šo tīkla veidu sauc par Fiber To The Home (FTTH – šķiedra līdz mājām). Tas nozīmē, ka optiskais signāls tiek pārvērsts elektriskā tikai pašā pakalpojuma sniegšanas vietā. Līdz ar šādām tehnoloģiju attīstības tendencēm rodas arvien jauni risinājumi ātrākai un ekonomiskākai datu pārraidei.
Šajā darbā tiks apskatīta FTTH (Fiber To The Home) tīklu topoloģija un iekārtas, kādas tiek lietotas šajos tīklos. Sakarā ar to, ka darbs ir rakstīts priekšmetā telekomunikāciju sistēmu ciparu iekārtas, lielāks uzsvars tiks veltīts tieši aktīvo tīkla iekārtu, kas tiek lietotas FTTH tīklos, darbības principiem. Darbā ir apskatīta tikai daļa no iekārtām, kādas sastopamas optiskās šķiedras tīklos, jo tēma ir pārāk plaša kursa darbam. Bakalaura darbā, kas būs šī kursa darba turpinājums, tēmu apskatīšu plašāk.
Optiskās šķiedras kā datu pārraides vide
Optiskās šķiedras ir informācijas pārraides vide optiskās sakaru sistēmās. Jaunās informācijas pārraides tehnoloģijas pieprasa aizvien lielāku caurlaides spēju kabeļu sistēmām, tieši tāpēc interese par optiskajiem kabeļiem nepārtraukti pieaug. Šobrīd optiskās šķiedras ir viena no vispilnīgākajām fiziskām datu pārraides vidēm, kā arī visperspektīvākā vide lielu informācijas plūsmu pārraidei lielos attālumos.
Pirmās optiskās šķiedras ar zudumiem līdz pat 20dB/km (pie viļņa garuma 0.633 μm) bija izstrādātas firmā Corning Glass Works 1970 gadā. Tomēr progress šajā nozarē bija tik straujš, ka jau 1972. gadā zudumi optiskās dzīslās sastādīja 4dB/km, savukārt mūsdienu dzīslu zudumi ir mazāki par 0.2dB/km (pie viļņa garuma 1.55 μm). Pie tam, šie mazie signālu zudumi tiek saglabāti ļoti plašā gaismas frekvenču modulācijas diapazonā. /1/
…