1.Pētniecības tēmas izvēle, pamatojums
Jēdzienu pētniecība un izpēta skaidrojums:
Izpēte – ir sistemātisks informācijas (datu) vākšanas un analīzes process ar mērķi paplašināt mūsu izpratni par pētāmo parādību.(1)
Zinātniskā metode – pētnieciska pieeja, kuras pamatā ir uzskats, ka eksperimentēšana un novērošanā ar pareizu izpratni un rīcību var izvairīties no kulturālo un sociālo vērtību ietekmes un tādā veidā iegūt no novērotāja neatkarīgu realitātes ainu. (8)
Pētniecība – radošs un stratēģisks domāšanas process, kurš ietver nemitīgu vērtēšanu, pārvērtēšanu, lēmumu pieņemšanu par to, kā iegūt patiesu, drošu informāciju, to atbilstoši analizēt un izdarīt patiesus secinājumus.(2)
Pētniecība ir pamata darbība, kas galvenokārt izpaužas: teoretizēšanā, eksperimentēšanā, kuras vērstas uz parādību zinātnisku izskaidrošanu.(8)
Izziņa – ir darbības veids, un zinātniskā pētniecība ir viens no izziņas veidiem, kas pastāv līdzās mācību izziņai. Izziņas darbības pamatojas uz metodoloģiju, t.i., uz teoriju, metodēm, pieredzi (praksi). (3)
Lai veiksmīgi izstrādātu zinātnisko pētījumu, daudzos informācijas avotos tiek pieminēti pētījuma procesa posmi, kas iepazīstina ar darba veikšanas struktūru:
Pētnieciskā procesa posmi:
Galvenās pētījuma problēmas noteikšana – pētījuma virziena noskaidrošana. Ar virzienu saistītās problēmas, tēmas izvēle un formulēšana.
Informācijas avotu studijas – literatūras atlase un analīze.
Specifisko problēmu noteikšana – pētāmo problēmu loģisks izkārtojums, situācijas analīze.
Metodoloģijas plānošana. - pētījuma aktualitātes noskaidrošana, balstoties uz pētījuma pamatideju bāzi. Tādu metožu izvēle, kas sniegtu zinātniski pamatotu informāciju, un to sakārtošana noteiktā pētījuma programmā.…