Manipulācija ar informāciju
Ļoti izplatīts manipulācijas veids ir pētījumu rezultātu sagrozīšana un interpretēšana atbilstoši savām vajadzībām lai sasniegtu sev vēlamos pētījuma rezultātus kā ,piemēram, pētījuma veikšanas vietu nomainītu uz sev vēlamo vai kādu pētījumā sniegto informāciju pasniegt kā ir izdevīgāk konkrētajā situācijā, pamainot skaitļus un datus. Bieži falsificējot informāciju tiek mainīts pētījuma norises laiks, ka ,piemēram, ja referātam vai pētnieciskajam darbam ir nepieciešama 2004.gada informācija, tad 1985.gada veiktos pētījumus uzdot ar jau pieminēto 2004.gadu.
Reizēm, veicot pētījumus, netiek norādīts uz to, kādi pētījumi vispār ir veikti jomā, kurā notiek pētījums. Līdz ar to autors vai autori savu konkrēto pētījumu cenšas padarīt daudz nozīmīgāku.
Katrs pētījums notiek kādu procesu, esošo rezultātu uzlabošanu. Līdz ar to par neētiskām rīcībām ir jāuzskata arī pētījuma autoru perspektīvās darbības prognozēšana, darbības nesaskaņošana ar konkrētām personām.
Vispārējās vērtības
Izstrādājot pētniecības darbus ir jāievēro vispārējās pētniecības pamatvērtības kā ,piemēram:
godīgums- informācijai un apstākļiem ir jābūt patiesiem
precizitāte- eksperimenta rezultātu sniegšanai ir jābūt precīzai un jāvairās no kļūdām
efektivitāte- ir jācenšas resursus izmantot tā, lai nerastos zaudējumi
objektivitāte- ir jāizklāsta fakti un jāvairās no subjektīvā viedokļa
Lai pētniecības darba rezultāts būtu pēc iespējas labāks ir jāievēro pētniecības brīvība un pienākumi. To var panākt, ja zinātnieks, kas izpilda darbu, ir ieinteresēts pētniecības objektā. Savukārt, ja pētāmais objekts nesaista zinātnieka interesi, viņa radošais potenciāls samazinās.
…