PET (Positron Emission Tomography) un SPECT (Single Photon Emission Tomography) diagnostikas metodes kodolmedicina balstas uz izotopu radioaktīva sabrukuma efekta. Izotopi tiek ievadīti organisma un sabrūk, izstarojot enerģiju, kura tiek izmērīta un attēlota kaut-kada veida. Kodolmedicīnas diagnostikas metodes, atšķirība no citam diagnostikas metodēm (Ultraskaņas diagnostika, Kompjuteru tomografija, Kodolmagnētiskas rezonanses diagnostika), kuri pēta organismu vairak morfoloģiski, ļauj parbaudīt un attēlot dzīvo organu funkcionalitati, piemeram, asins cirkulēšanu, asins tilpumu, plaušu ventilaciju, fagocitozi, šunu aktivitati dažadas organisma vietas (piemeram, veža šūnu locēšanai), ka arī metabolismu un smedzeņu, aknu, un citu organu aktivitati. Katram mērķim lieto dažadu radiopharmaciju.
1. Izotopu raksturojums.
Izotopi ( izo..+topos - no grieķu topos - vieta) ir viena un ta paša ķīmiska elementa veidi, kuri atšķiras ar atomu masu. Izotopu atomu kodoli atšķiras ar neitronu skaitu, bet satur vienadu protonu skaitu, un ieņēm vienu un to pašu vietu elementu periodiskaja sistēma.
Piemēram:
CZ A ir oglekļa atoma kodols ar protonu skaitu Z (atomarais skaitlis), un molekularo masu A, pie tam A=N+Z, kur N ir neitronu skaits. Tatad, stabīlam C atoma kodolam varam uzrakstīt: C6 12 , kur 6+N=12, tatad neitronu skaits ir 6.
Savukart eksistē C izotops - C611, kuram 6+N=11, un neitronu skaits ir 5.
2. Stabīlie kodoli
Stabīlie kodoli ir tadi kodoli, kuriem nepiemīt radioaktīva sabrukšana, un tie ir atrodami daba.
Vielgajiem elementiem Z=N
Smagajiem elementiem Z