Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:501693
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 19.06.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 22 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    2
1.  Personības jēdziens psiholoģijā    3
2.  Personības socializācijas process    5
3.  Personības psiholoģiiskās attīstības periodizācija    14
4.  Personības sociālā uzvedība    17
  Secinājumi un priekšlikumi    22
  Izmantotās literatūras un avotu saraksts    24
Darba fragmentsAizvērt

Kā atzīmē S.Omārova [14,33], personība ir indivīda dziļākā un bagātākā indivīda sociālā kvalitāte, kas piemīt cilvēkam kā sociālam indivīdam. Personība ir indivīda sociālo iezīmju kopums, kas izveidojies, cilvēkam dzīvojot sabiedrībā, apgūstot sociālo pieredzi. Personībai vienmēr piemīt kaut kas tipisks un kaut kas unikāls.
Personības jēdzienam un tās struktūras elementiem iespējami vairāki traktējumi.
R.Garleja un M.Vidnere atzīmē [8,166] grūtības ar kurām sastopas zinātnieks, mēģinājumā to darīt. Dažādās zinātnes nozarēs - psiholoģijā, filosofijā, socioloģijā, teoloģijā un pedagoģijā pastāv vairāk nekā 50 personības definīciju. J.Anspaks, balstoties uz V.Afanasjevu [8,166], min 527 personības definīcijas. Minēsim dažas no tām [8,167]:

"Personība ir noteikts, uz pretstāvēšanu spējīgs, ar spēku apveltīts dvēseles veselums." - K.G.Jungs.
"Personība ir normāls cilvēks, kas dzīvo sabiedrībā un kura dzīves darbība ir tā iekārtota, ka sabiedrība no viņa gūst zināmu labumu vai ieguldījumu." - A.Ādlers.
"Personība ir dinamiska organizācija individuālās psihofiziskās sistēmas ietvaros, kura nosaka viņai raksturīgu uzvedību un domāšanu." - G.Olports.

Amerikāņu psihologi uzsver personības jēdzienā ietvertos stabilos, katram cilvēkam unikālos domāšanas, uzvedības un emocionālās reaģēšanas veidus, ar kuru palīdzību indivīds pielāgojas sociālajai videi [14,33]. Kā atzīmē, R.Garleja un M.Vidnere [8,15], personības struktūras elementi tiek kvalitatīvi vērtēti un raksturoti atbilstoši katram no psiholoģijas virzieniem.
Visi autori uzsver, ka personības kodols - relatīvi stabils psihisko īpašību kopums, saglabājas nemainīgs visu cilvēka mūžu, radot cilvēka identitāti. Līdz ar personības struktūru nemainīgo daļu, pastāv milzīgs personības īpašību, nostādņu u.c. kopums, kas pakļauts pārmaiņām, kuras noris vai nu laika gaitā, vai pateicoties īpašiem notikumiem, vai vienkārši - uzkrātajai pieredzei. Pie faktoriem, kas spēj atstāt lielu iespaidu uz indivīdu un mainīt tā personības struktūru pirmām kārtām pieskaitāmi notikumi, kas iedarbojas uz personības emocionālo sfēru.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties