Personāla motivēšana
Jautājums, kas ir nodarbinājis organizāciju, uzņēmumu vadītājus, ir, kāpēc vieni darbinieki ir spēcīgāki, produktīvāki, nekā citi, un kā panākt to, lai tie, kuri nav tik produktīvi, par tādiem kļūtu.
Personāla vadīšanas teorija saka, ka šīs atšķirības darbinieku aktivitātē, produktivitātē pamatā nosaka nevis cik daudz un kādas kvalitatīvās īpašības darbiniekam piemīt, bet gan, darbinieku motivācija. Tās rezultātā paaugstinās arī darbinieka kvalitāte, jo motivēts darbinieks ne tikai cenšas labāk izpildīt savus darba pienākumus, bet arī tiecas uz nepārtrauktu kvalitatīvu pilnveidošanos savu darbu veiksmīgai izpildei.
Motivācija ir cilvēku psiholoģiskais raksturojums, kas attiecas uz cilvēku spēju būt saistītam jeb padotam. Tas iekļauj sevī faktorus, kas rada, virza, un atbalsta cilvēka rīcību konkrēta darba veikšanai. Motivēšana ir vadīšanas process cilvēku ietekmēšanā. Tas ir dinamisks process, kurā, izmantojot psiholoģiskās, sociālās, ekonomiskās un tiesiskās metodes un līdzekļus, sekmē indivīda un organizācijas izvirzīto mērķu sasniegšanu.
Motivācija ir īsas iedarbības faktors, kuru periodiski ir jāmaina. Piemēram, Latvijā šobrīd kā motivācija var kalpot nauda, jo cilvēkiem ir diezgan slikti dzīves apstākļi. Taču pēc kāda laika tāda motivēšana jau var būt neefektīva. Motivējot darbiniekus, organizācija samazina izdevumus, jo tiek celts darba ražīgums un kvalitāte, kā arī tiek ieinteresēti un saglabāti vajadzīgi un labi darbinieki.…