Tāpat kā katrai precei un pakalpojumam, arī darba spēkam ir sava cena, bet šeit var būt daudz atšķirību sakarā ar dažādiem darba nosacījumiem un iespējām vienoties. Cilvēku uzvedību pie noteiktām pieprasījuma un piedāvājuma attiecībām darba tirgū izskaidro dažādi faktori.
Piem., atsevišķiem darbiniekiem, kuriem piemīt neatlaidība, ir priekšrocības, bet tie ir ar mieru strādāt par zemāku atalgojumu nekā citi. No otras puses, gados jaunāki darbinieki ar labāku uztveri un spēju apgūt jaunu darbu ir dārgāki (to cena ir augstāka). Dažas organizācijas cenšas strādniekos veidot lojalitāti un pieķeršanos savai organizācijai, kamēr citi dod priekšroku kadru mainībai, tādējādi nodrošinot jaunu ideju ienākšanu organizācijā.
PRIEKŠLIKUMI
1. Lai piesaistītu un paturētu augsti kvalificētus darbiniekus, viesnīca varētu piedāvāt īpašus atvieglojumus darbiniekiem. Divas iespējamās atvieglojumu jomas varētu būt transports un bērnu aprūpe. Piedāvājot darbiniekiem transporta atvieglojumus, var ietaupīt vairāk automašīnu novietošanas vietu viesiem, samazināt darba kavēšanu un uzlabot apkārtējās vides ekoloģisko stāvokli. Darbiniekiem var piedāvāt atlaides braukšanai sabiedriskajos transporta līdzekļos vai arī braucienus uz darbu ar vienu mašīnu, jo diemžēl viesnīca nespēj nodrošināt saviem darbiniekiem automašīnu stāvvietu, kas daudziem ir ļoti nozīmīgi.
2. Viesnīca varētu piesaistīt jaunās māmiņas un bijušās mājsaimnieces, piedāvājot palīdzību bērnu aprūpē. Valdībai vajadzētu piedāvāt izdevīgus nodokļu noteikumus tiem uzņēmumiem, kas palīdz darbiniekiem šajā jomā. Šādā veidā varētu uzlabot darbinieku darbā ierašanās regularitāti un samazināt novēlošanos un darbinieku biežu nomaiņu.
3. Tas, ka visu laiku tiek maksāta noteikta algas summa, neatkarīgi no sasniegtā apgrozījuma, acīm redzot ir neefektīva un nedarbojas kā motivējošs faktors. Vajadzētu ieviest efektīvāku veicināšanas sistēmu, paredzot noteiktus, iepriekš skaidri definētus skaitliskos kritērijus, kurus sasniedzot, prēmijās tiktu izmaksāts noteikts procents no apgrozījuma, lai darbinieks redzētu tiešo sakarību starp ieguldītajām pūlēm un atlīdzību.
4. Tāpat nav arī nekādas skaidrības par izaugsmes iespējām viesnīcā. Vēlams būtu ieviest darbinieku vērtēšanas sistēmu, kurā būtu ietverti tādi aspekti kā – darbinieka pašnovērtējums, vadītāja novērtējums, papildus apmācībai vēlamās tēmas, darbinieka tuvāko un tālāko karjeras mērķu izklāsts, jomas, kas prasa uzlabojumus un tml.
5. Jauniešu darba tirgus samazināšanās dēļ viesmīlības industrijai būtu jāpievēršas jauniem darba spēka avotiem. Netradicionālie darba spēka avoti ietver jaunās māmiņas, studentus, invalīdus, imigrantus un pensionārus.
Izdarot kopsavilkumu, jāsaka:
ja būs nepieciešams arguments par labu mūsu palikšanai šajā uzņēmumā, atcerēsimies, ka tieši tur radās iespēja īstenot visneprātīgākās idejas un noiet ceļu no apkopēja līdz menedžerim, bet, ja būsim nolēmuši uzņēmumu pamest, noteikti atcerēsimies gan smieklīgo algu, gan caurvēju un stresu, kas sagandējis veselību.
…