Aizvien biežāk atzīstam, ka svarīgi ir ne vien materiālie resursi, bet arī cilvēki. Retāk dzirdams sauklis: neproti strādāt, kā vajadzīgs man, ej prom, aiz durvīm gaida rinda,- jo izrādās negaida viss. Darbu visbiežāk meklē tie, kas jau strādā, bet darba biržās reģistrējas tikai retais, kas vēlas strādāt un mācīties ko jaunu. No tā, cik prasmīgi organizācijas vadība plāno, izmanto un vada savus darbiniekus, atkarīga gan ražošana, gan sniegto pakalpojumu kvalitāte. Uzņēmuma vadības attieksme pret strādājošiem “pa ķēdīti” skar arī klientu. Nevērībai pret cilvēkiem var būt smagas sekas. Latvijā daudz kas liecina, ka uzņēmēji nav gatavi ne pārmaiņām, ne darbam ar cilvēkiem.
Jebkurš darbinieks, kurš uzņēmumā strādā ar personālu (administrators, lietvedis vai vadītāja vietnieks), ir kā vadības komandas loceklis, kurš gādā, lai īstais cilvēks nokļūtu īstajā vietā.
Viens no galvenajiem uzdevumiem darbā ar personālu ir pareizi aizpildīt vakantās vietas. Tas ir sameklēt īsto nišu darbaspēka tirgū. Ir svarīgi novērtēt un pareizi izprast, gan darba devēju, gan darbinieku vajadzības. Šis ir viens no svarīgākajiem aspektiem, plānojot efektīvu darbaspēka kā resursa izmantošanu.
Strādājot vai izvēloties darbu, ir divas iespējas: būt pilnīgi patstāvīgam, izlēmīgam un tikai uz savas karjeras attīstību centrētam vai arī cieši sadarboties, rēķināties ar grupu, kur personīgie sasniegumi grūti nodalāmi no visas grupas paveiktā. Agrāk darba vidē vairāk novērtēja spēju izcelties priekšniecības acīs, bet patlaban šāda egoistiska, tikai uz paša sasniegumiem orientēta darba kultūra vairs nav aktuāla. Vadītāji aizvien biežāk sāk pievērst uzmanību darbinieku spējai strādāt komandā. Tādējādi veidojas jaunas darba organizācijas metodes.…