Secinājumi un priekšlikumi
Secinājumi:
1. Personāla atlase ir konkrētā uzņēmuma un tā izvirzītā amata pozīcijai vispiemērotākā un visatbilstošākā kandidāta izvēlē no jau atlasītās kandidātu kopas.
2. Personālas atlase ir divpusīgs process, ne tikai darba piedāvātājs izvēlas sev vispiemērotāko kandidātu vakantās vietas aizpildīšanai, bet arī potenciālais darbinieks novērtē situāciju, kas valda uzņēmumā, un izanalizē, vai šāda darba vieta maz viņam ir piemērota un atbilst prasmju un potenciāla līmenim.
3. Pretendentu novērtēšanā tiek ņemta vērā izglītība, iepriekšējā darba pieredze, īpašās iemaņas un speciālas zināšanas.
4. Izmaksas personāla atlases procesam ir ļoti augstas, tāpēc pret to jāattiecas ļoti nopietni un rūpīgi jāizanalizē ikviens kandidāts.
5. Personāla atlases veidi iedalās iekšējā atlasē, kad kandidātu meklēšana notiek uzņēmuma iekšienē, un ārējā atlasē, kad potenciālie darbinieki tiek meklēti ārpus uzņēmuma.
6. Šobrīd visbiežāk izmantotās metodes, lai novērtētu potenciālā kandidāta piemērotību vakantajam amatam, ir kompetenču, uzvedības intervija, personības tests PROFILE XT, situāciju simulāciju uzdevumi, intelekta testi, atsauksmes, profesionālo spēju testi un eksperta novērtējums.
7. Vadītāji nedrīkst pieļaut situāciju, ka tikai procesā beigās tiek konstatēts, ka kandidāts nav piemērots noteiktajam amatam, ir jāizvēlas persona, kas ir visatbilstošākā, visproduktīvākā un spēs nodrošināt uzņēmumam peļņu.
8. Personāla atlases process satuvina tos personāžus, kas meklē un kas piedāvā darbu.
9. Personāla atlases mērķis- gūt priekšstatu par kandidāta prasmēm, spējām un individuālo pieeju darbam, noskaidrot viņa atbilstību vakantajam amatam.
10. Iepriekšējo atlasi veido tādi dokumenti kā: CV, pretendenta pieteikums un atsauksmes no iepriekšējām darba vietām.
11. Izmantojot dažādus psiholoģiskos testus, ir vieglāk izprast topošā kandidāta personību un viņam piemītošās rakstura īpašības, kas varētu liecināt par viņa atbilstību vakantajam amatam.
12. Intervijas būtiski ietekmē lēmuma pieņemšanu par kandidāta akceptēšanu darbā, tās palīdz noskaidrot, cik lielā mērā pretendents ir piemērots vakantajam amatam- komunikabilitātes pakāpi, žestu pielietojamību, sarunas stilu.
…