Secinājumi
Galvenā atšķirība starp pirmo pensijas līmeni un otro un trešo līmeni ir tā, ka sociālās iemaksas pirmajā līmenī gan ir individualizētas un dod tiesības katram sociālo iemaksu veicējam saņemt iemaksām proporcionālu pensiju, taču tās netiek uzkrātas. Pašreizējo sociāli apdrošināto personu veiktās iemaksas tiek izmaksātas pašreizējiem pensionāriem.
Lai novērstu risku, ka sistēmu var apdraudēt nelabvēlīga demogrāfiskā situācija, kad sociālo iemaksu veicēji ir mazāk nekā pensiju saņēmēji, ir ieviests otrais un trešais pensiju sistēmas līmenis, kur sociālās iemaksas tiek uzkrātas konkrētā iemaksu veicēja kontā.
Pensiju sistēmas galvenais princips: jo lielākas sociālās iemaksas tiek veiktas šodien, jo lielāka būs pensija rīt. Visu trīs pensijas līmeņu vienlaikus pastāvēšana nodrošina pensiju sistēmas stabilitāti, jo izlīdzina katrā līmenī iespējamo demogrāfisko vai finansiālo risku. Atteikties piedalīties valsts pensiju sistēmā, lai veidotu individuālu brīvprātīgu uzkrājumu privātā pensiju fondā nav iespējams.
No jebkuras Latvijā piešķirtās pensijas ietur ienākuma nodokli saskaņā ar likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli 3.panta trešās daļas 14.punktu, 8.panta trešās daļas 10.punktu, 12. un 13.pantu.
Valstī ar likumu ir noteikta kārtība, kādā ir iespējams pieprasīt un saņemt kādu no pensijas veidiem. Tāpat ir noteikta kārtība kad un kādi attaisnojošie dokumenti jāiesniedz VSSA, to var darīt jebkurā no šīs iestādes filiālēm.
…