Latvijā ir izveidota trīs līmeņu pensiju sistēma. Tā ir apdrošināšanas sistēma, kurā apvienota katra cilvēka personiskā ieinteresētība savu vecumdienu nodrošināšanā un paaudžu solidaritāte.
Pensiju sistēmas galvenais princips – jo lielākas sociālās iemaksas tiek veiktas šodien, jo lielāka būs pensija rīt.
Visu trīs līmeņu vienlaikus pastāvēšana nodrošina pensiju sistēmas stabilitāti, jo izlīdzina katrā līmenī iespējamo demogrāfisko vai finansiālo risku, kas piemīt katram no šiem līmeņiem. Turpmāk sīkāks izklāsts par pensiju otro līmeni.
Pensiju sistēmas 2. līmenis ietver valsts fondēto jeb uzkrājušo pensiju shēmu. Tas dod Tev iespēju veidot papildu uzkrājumus tavai pensiju 1. līmeņa nodrošinātajai valsts vecuma pensijai. Tā mērķis ir palielināt tavu pensiju kapitālu un arī pašu pensiju lielumu, ieguldot un uzkrājot daļu no sociālajām iemaksām finansu un kapitāla tirgū – vērtspapīros un banku depozītos. Uzkrātā fondētās pensijas kapitāla apmērs ir atkarīgs no Tavas algas, iemaksu likmes, ieguldījumu peļņas un dalības ilguma šajā pensiju līmenī.
Pensiju 2. līmenis tika ieviests 2001. gada 1. jūlijā. Sākot ar šo datumu, daļa no Tavām veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām netiek izmaksāta esošajiem pensionāriem, bet gan ieguldīta uz uzkrāta Tavai pensijai. Ieguldījumu mērķis ir nodrošināt, lai pensijas kapitāls pieaugtu straujāk nekā inflācija un vidējā darba alga valstī. Uzkrātā nauda paralēli pensiju sistēmas 1. līmeņa pensijai dos Tev papildu ienākumus vecumdienās.
Kā pievienoties 2.pensiju līmenim?
Ja Tu esi dzimis pēc 1971. gada jūlija, tad saskaņā ar Valsts fondēto pensiju likumu piedalīšanās pensiju 2.līmenī tev ir obligāta, tas nozīmē, ka 2.līmenī Tu esi iesaistīts automātiski. Savukārt, ja Tu esi dzimis laika posmā starp 1951. gada 2. jūliju (ieskaitot), tad Tu pats vari izvēlēties vai pievienoties 2. pensiju līmenis, vai nē.…