-
Peļņa kā uzņēmējdarbības motīvs
Ievads
Gadsimtu pieredze visur plašajā pasaulē liecina, ka uzņēmēja, uzņēmuma rīcības pamatmotīvs tirgū un vienlaikus arī darbības dzenulis ir peļņa. Tirgū saskaras visdažādākie centieni, spēki, motīvi. Ir īslaicīgas un ilglaicīgas intereses, taktika un stratēģija. Bet galu galā uzņēmēji, menedžeri cenšas uzņēmuma peļņu noteiktā laika perioda maksimizēt. Peļņas saņemšana ir katra uzņēmēja ekonomiskās izdzīvošanas nosacījums.
Peļņa ir viens no uzņēmuma darbības novērtējošiem rādītājiem. Uz peļņas rēķina tiek veikta uzņēmuma sociāli ekonomiskās attīstības finansēšana. Peļņa ir ne tikai uzņēmuma iekšējo saimniecisko vajadzību segšanas avots, bet arī galvenais iekšējo finansu resursu veidošanās avots. Peļņa kā uzņēmuma darbības finansiālais rezultāts ir starpība starp ieņēmumu summu un kopējām izmaksām, t.i., resursu patēriņa vērtību. Jebkura uzņēmuma darbības galvenais princips ir maksimizēt peļņu. Tāpēc arī peļņa ir galvenais ražošanas efektivitātes rādītājs.
Strādājot tirgus ekonomikas apstākļos, uzņēmējam svarīgākais ir peļņa. Nozīmīgi ir zināt kā sasniegt pēc iespējas lielāku peļņu. Peļņas lielums ir atkarīgs no pārdošanas apjoma, ieņēmumiem, izmaksām un to mijiedarbības. Peļņa uzņēmumā nav tikai gala rādītājs. Gala rādītājs peļņai saucas tīrā peļņa vai zaudējumi. Lai nokļūtu līdz tīrai peļņai vai zaudējumiem ir jāiegūst virkne starprezultātu un jāanalizē peļņas rādītājus. Peļņa veidojas no visiem uzņēmuma ieņēmumiem atskaitot izmaksas. Respektīvi, lai gūtu peļņu ir nepieciešami pēc iespējas lielāki ieņēmumi.
Uzņēmuma ienākuma veidi: pamatdarbības ieņēmumi vai neto apgrozījums; ieņēmumi procentu veidā par izsniegtiem aizdevumiem; ieņēmumi no līdzdalības citos uzņēmumos; ieņēmumi no parādu saistībām (no vekseļiem, obligācijām); ieņēmumi no īpašumu iznomāšanas, no telpu izīrēšanas; saņemtā soda nauda, kompensācija par iztrūkumiem un izlaupījumiem, nauda, kas saņemta no apdrošināšanas sabiedrības; ieņēmumi no vērtspapīru pārdošanas; ieņēmumi no uzņēmumiem piederošo pamatlīdzekļu pārdošanas; ieņēmumi no uzņēmumiem piederošu izejvielu, materiālu un citu apgrozāmo līdzekļu pārdošanas; ieņēmumi no valūtas kursa svārstībām; ziedojumi, dāvinājumi, kas saņemti uzņēmumā un citi.
Referāts tika izstrādāts ar mērķi teorētiski pamatot peļņas jēdzienu un tās rādītājus, kā arī analizēt un salīdzināt šos lielumus SIA „Radio Skonto” uzņēmumā. Lai iegūtu šos datus izmantoju Radio „Skonto” gada pārskatus- no 2006. un 2007. gadam.
…
Peļņa ir viens no uzņēmuma darbības novērtējošiem rādītājiem. Uz peļņas rēķina tiek veikta uzņēmuma sociāli ekonomiskās attīstības finansēšana. Peļņa ir ne tikai uzņēmuma iekšējo saimniecisko vajadzību segšanas avots, bet arī galvenais iekšējo finansu resursu veidošanās avots. Peļņa kā uzņēmuma darbības finansiālais rezultāts ir starpība starp ieņēmumu summu un kopējām izmaksām, t.i., resursu patēriņa vērtību. Jebkura uzņēmuma darbības galvenais princips ir maksimizēt peļņu. Tāpēc arī peļņa ir galvenais ražošanas efektivitātes rādītājs. Strādājot tirgus ekonomikas apstākļos, uzņēmējam svarīgākais ir peļņa. Nozīmīgi ir zināt kā sasniegt pēc iespējas lielāku peļņu. Peļņas lielums ir atkarīgs no pārdošanas apjoma, ieņēmumiem, izmaksām un to mijiedarbības. Peļņa uzņēmumā nav tikai gala rādītājs. Gala rādītājs peļņai saucas tīrā peļņa vai zaudējumi. Lai nokļūtu līdz tīrai peļņai vai zaudējumiem ir jāiegūst virkne starprezultātu un jāanalizē peļņas rādītājus. Peļņa veidojas no visiem uzņēmuma ieņēmumiem atskaitot izmaksas. Respektīvi, lai gūtu peļņu ir nepieciešami pēc iespējas lielāki ieņēmumi. Uzņēmuma ienākuma veidi: pamatdarbības ieņēmumi vai neto apgrozījums; ieņēmumi procentu veidā par izsniegtiem aizdevumiem; ieņēmumi no līdzdalības citos uzņēmumos; ieņēmumi no parādu saistībām (no vekseļiem, obligācijām); ieņēmumi no īpašumu iznomāšanas, no telpu izīrēšanas; saņemtā soda nauda, kompensācija par iztrūkumiem un izlaupījumiem, nauda, kas saņemta no apdrošināšanas sabiedrības; ieņēmumi no vērtspapīru pārdošanas; ieņēmumi no uzņēmumiem piederošo pamatlīdzekļu pārdošanas; ieņēmumi no uzņēmumiem piederošu izejvielu, materiālu un citu apgrozāmo līdzekļu pārdošanas; ieņēmumi no valūtas kursa svārstībām; ziedojumi, dāvinājumi, kas saņemti uzņēmumā un citi. Referāts tika izstrādāts ar mērķi teorētiski pamatot peļņas jēdzienu un tās rādītājus, kā arī analizēt un salīdzināt šos lielumus SIA „Radio Skonto” uzņēmumā. Lai iegūtu šos datus izmantoju Radio „Skonto” gada pārskatus- no 2006. un 2007. gadam.
- Peļņa kā uzņēmējdarbības motīvs
- Peļņa kā uzņēmējdarbības motīvs
- Uzņēmējdarbības ētikas attīstība
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Peļņa kā uzņēmējdarbības motīvs
Referāts augstskolai6
Novērtēts! -
Uzņēmējdarbības ētikas attīstība
Referāts augstskolai5
-
Peļņas sadale un izmantošanas veidu analīze
Referāts augstskolai13
-
Uzņēmējdarbības risks, tā veidi un riska vadīšanas metodes
Referāts augstskolai18
Novērtēts! -
Patiesība un meli uzņēmējdarbības ētikā
Referāts augstskolai8
Novērtēts!