Valūtas kurss ir svarīgs valūtas sistēmas elements, jo starptautisko ekonomisko attiecību attīstībai ir nepieciešams izmērīt un salīdzināt dažādu valstu valūtu vērtības.
Valūtas kurss ir pamatmērogs valūtu savstarpējā apmaiņā pērkot citas valsts preces un pakalpojumus, kā arī kapitāla un kredītu kustībā. To izmanto pasaules un nacionālo tirgu cenu, kā arī dažādu valstu vērtības rādītāju salīdzināšanai un periodiskai firmu un banku ārvalsts valūtas kontu pārvērtēšanai.
Šajā sakarā ļoti liela nozīme ir tam, kādu valūtas kursu sistēmu pielieto valsts. No tā ir atkarīgs maksājuma bilances deficīta vai aktīva lielums un tā stabilitāte, kā arī pasākumu raksturs, ko īsteno valsts nesabalansēšanas novēršanai.
Pastāv 2 pretējas valūtas kursu pamatsistēmas:
1)Peldošo valūtas kursu sistēma, kad nacionālo valūtu apmaiņas kursus nosaka pieprasījums un piedāvājums.
2)Fiksēto valūtas kursu sistēma, kad valūtas kursa izmaiņas piedāvājuma un pieprasījuma svārstību rezultātā kavē valsts iejaukšanās ārvalsts valūtas tirgus funkcionēšanā.
Šī darba mērķis ir apskatīt abu sistēmu funkcionēšanas mehānismu un noskaidrot to priekšrocības un trūkumus.
Nobeigumā tiks aplūkotas mūsdienu valūtas sistēmas aktuālākās problēmas saistībā ar peldošo un fiksēto valūtas kursu pielietošanu.…