1.1. BŪTĪBA, MĒRĶIS, UZDEVUMI
Pēc M.Kondakova domām, pedagoģiskais process ir mērķtiecīga, apzināti organizēta, attīstībā esoša audzinātāju un audzināmo mijiedarbība, kuras gaitā tiek risināti sabiedriski nepieciešamie mācību un audzināšanas uzdevumi. Pie tam, pedagoģiskais process tiek uzskatīts par mācību, audzināšanas (vārda šaurākā nozīmē) un audzināmo attīstības procesa vienību. Pedagoģisko procesu apzīmē kā audzinātāja un audzināmā mijiedarbību, t.i. audzināšana ir primāra, daudz apjomīgāka salīdzinājumā ar izglītību, attīstību, apmācību.
Skolas pedagoģiskais process kā audzināšanas sistēma virzīts uz audzināšanas mērķa un uzdevumu realizāciju. Tā kā mūsdienu skola ir ierobežota savā ietekmē uz skolēna personību, skolas pedagoģiskās darbības galvenās funkcijas ir skolēnu orientēšanās sabiedrības attīstības pieredzē, tās sistematizēšanā un integrācijā. D.Vauera dotās mūsdienu skolas funkcijas dod iespēju noteikt skolas pedagoģiskā procesa lomu sabiedriskās ietekmes sistēmā:
Pedagoģiskais process ir pašattīstoša un pašregulējoša visu tā subjektu mijiedarbība, kas virzīta uz katra mijiedarbības subjekta individualitātes pašattīstības un socializācijas iespēju un apstākļu radīšanu saskaņā ar humānajiem ideāliem un mācīšanās uzdevumiem.
…