Pedagogs ir tas cilvēks, kurš jau no mazotnes ļoti tieši ietekmē bērna dzīves uztveri, zinātkāri, uzvedību. Neapšaubāmi katrs cilvēks piedzimst ar savu īpašību kopumu, tomēr tieši ģimene un pedagogs ir divi galvenie faktori, kas iemāca kā pareizi izmantot to bagātību, kas mums jau ir, kas nepieciešams, lai mēs kļūtu par labiem un derīgiem sabiedrībai. Līdz ar to redzams, ka pedagogam ir bezgala liela nozīme un atbildība nākošās personības veidošanās un attīstības procesā.
Pedagoga loma bērna izglītībā un mācību motivācijā ir bezgala liela. Pirmām kārtām viņam jāievēro 5 galvenie mācību procesa uzdevumi, lai skolēns spētu uztvert un sekmīgi apgūt piedāvāto vielu.
1.Jāizvēlas mērķi.
2. Jāizprot audzēkņu īpašības.
3. Jāizprot idejas par mācīšanos un mācību motivāciju.
4. Jāizvēlas un jāizmanto mācīšanas veidi, metodes un paņēmieni.
5.Jānovērtē audzēkņu mācību sasniegumi.
Paralēli iepriekšminētajam, pedagogam tāpat jābūt labam psihologam, kurš spēs ne tikai iejusties mazā cilvēka domāšanas un uztveres īpatnībās, bet arī rast izeju no dažādām konfliktu situācijām, rast atbildes uz neskaidrībām, kā arī pamatot daudzos „kādēļ”.
Domāju, ka maldīgi ir uzskatīt, ka pedagogs spēj daudz dot tikai bērniem – mūsdienās plaši novērojama tendence, kad arī vecāka gada gājuma cilvēki stājas augstskolās, papildina savas zināšanas kursos jeb semināros, un šiem pasniedzējiem ir jābūt ne mazāk kompetentiem un sagatavotiem, jo, ja mazā cilvēkā iespējams radīt maksimāli labvēlīgu augsni jaunu izdeju un zināšanu uztveršanai, tad pieaudzis cilvēks savu vērtību un uzskatu skalu bieži jau ir pilnībā noformulējis un ietekmēt to ir samērā grūti, reizēm pat neiespējami, līdz ar ko nepieciešams prasmīgs pedagoga darbs, lai ietekmētu šo jau pilnībā noformējušos personību.
…