Audzināšanas mērķis, udevumi un izkoptie tikumu (indivīda brīvas domāšanas un rīcības izpausmes )ir:
Atbidība, centība, drosme, godīgums, gudrība, laipnība, līdzcietiba, mērenība, savaldība, solidaritāte, taisīgums, tolerance.
Intelekts ir spēja izvēlēties labāko un piemērotāko starp piedāvājumiem.
Tradicionālais uzskats kognitīvo attīstību ierobežo nepārprotamos un noteiktos procesos, kuri notiek bērnā. Šis uzskats ietver sevī tādas prāta kvalitātes kā zināšanas, apziņa, inteliģence, domāšana, iztēle, radošums, plānu un stratēģiju radīšana, spriest spēja, secināšana, problēmu risināšana, jēdzienu izpratne, klasifikācija, simboliski attēlot, kā arī sapņi un fantāzijas Intelekts, kā norāda M.Raščevska, ir - cilvēka spēja adaptēties jauniem apstākļiem. (Raščevska 2001: 15).
Tradicionālais uzskats – intelekts ir galvas smadzeņu bioloģisko īpašību izpausme un tas lielākoties tiek pārmantots. Taču to aktivizē, ģimene, kultūras un sociālās pieredzes vide (Fišers 2005: 22).
V. Zelmenis uzskata, ka intelektuālās audzināšanas uzdevums ir attīstīt bērnu zinātkāri un izziņas intereses, kuras ir ļoti dabiskas bērna raksturīgākās iezīmes agrīnajā bērnībā (Zelmenis 2000: 210)
…