Uzņēmējdarbības stratēģija, 20 gs koncentrējās uz piedāvājumu, bet 21 gadsimtā, tā orientējas jau uz pieprasījumu. Atcerēsimies 20 gadsimtā sākumā , kad Henrijs Ford iekaroja visas Valstis ar savu auto Modeli T. Tas bija laiks, kad Ford pārdeva tik daudz mašīnu cik viņš varētu saražot, toreiz viņš teica savus slavenus vārdus: "Jūs varat izvēlēties jebkuru automašīnu jebkurā krāsa, ja krāsa ir melna”. Šī frāze precīzi atspoguļo situāciju toreiz, kad ražotājs parasti nosaka, ko iegādāsies patērētājs. Ražotāji vairāk orientējas uz preces ražošanas procesa attīstību un pilnveidošanu.
Pirmais ieguldījums patērētāju uzvedības teorijā tika veikts 1920.gadā, kad ražošana guva pārsvaru pār pieprasījumu, un izveidojās jaunā problēma - kā pārdot preci. “Patērētāja uzvedība” kā atsevišķas zinātniskās disciplīnas attīstība sākās tikai 1950. gadā un tad patērētāju uzvedības nozare bija iedalīta trīs periodos:
pirmais periods - līdz Otrajam pasaules karam, kad iezīmējas sociālās uzvedības teorijas iedīgļi.
otrais periods ir pēckara periods. Nebija grūti prognozēt, ka pieprasījums būs milzīgs; patērētāji renovējot savējo saimniecību pēc kara, pirks visu, ko tiem piedāvās ražotāji.
trešais periods aizsākas deviņdesmitos gados.
2.1.1 Pirmais periods - līdz Otrajam pasaules karam.
Pirmo reizi tirgvedības kursi sāka lasīt Amerikas universitātes 1902.gadā. Bet tikai 1920.gadu beigās un 1930.gadu sākumā pasniedzēji, kuri lasīja šos kursus, sāka skaitīt sevī vairāk pēc marketologiem (marketing scholars), nevīs ekonomistiem.…