Latvijā patērētāju tiesības regulē Patērētāju tiesību aizsardzības likums, Saeimā pieņemts 1999.gada 18.martā. Šis likums regulē pārdevēja un patērētāja attiecības nekvalitatīvas vai bojātas preces pārdošanas gadījumos. Pamats patērētāju aizsardzībai ir 1985.gadā ANO pieņemtie Patērētāju aizsardzības vadošie principi. Tie nosaka patērētāju likumīgās tiesības visā pasaulē:
patērētāju aizsardzība pret kaitējumu viņu veselībai un drošībai;
atbalsts patērētāju ekonomiskajām interesēm un šo interešu aizsardzība;
patērētāju iespēja izmantot attiecīgu informāciju, kas nepieciešama kompetentai izvēlei atbilstoši individuālām prasībām un vajadzībām;
patērētāju izglītošana;
patērētāju sūdzību efektīva izskatīšana;
brīvība veidot patērētāju grupas vai organizācijas un piedalīties lēmumu pieņemšanas procesā. [2]
Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) darbības veidi – tirgus uzraudzības un kontroles veikšana, administratīvo sodu piemērošana par pārkāpumiem, nedrošu preču un pakalpojumu izplatīšanas aizliegšana, reklāmas tirgus uzraudzība, maldinošas un aizliegtas reklāmas novēršana, līgumu un līguma projektu uzraudzība, ko slēdz patērētājs ar uzņēmēju, patērētāju informēšana, juridiskas palīdzības sniegšana, uzņēmēju informēšana par viņu pienākumiem, sabiedrības informēšana par aktualitātēm PTAC darbībā u.c.
PTAC stratēģiskais mērķis ir īstenot patērētāju tiesību un interešu aizsardzību, lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespēju dzīvot veselīgi un droši, būt pārliecinātiem par produktu un pakalpojumu drošumu, iespēju efektīvi realizēt savas patērētāja tiesības, kā arī nodrošinot sabiedrības līdzdalību un informētību par patērētāju tiesībām un interesēm. [3]…